Magazin

'Canlı' yalan makineleri

'Canlı' yalan makineleri

13 bin kişiden 31'i, söylenen tüm yalanları yakaladı. Bu 'sihirbaz'lar, en küçük mimikleri bile kaçırmıyor.

Bazıları, 'yalan sihirbazı'... ABD San Francisco Üniversitesi'nde 13 bin kişilik bir araştırmada, 31 kişi neredeyse tüm vakalarda yalancıları tespit etti. Uzmanların 'sihirbaz' olarak adlandırdığı bu 'yalan dedektörleri', yüz ifadesine, vücut diline ve konuşma şekline bakarak yalanı ortaya çıkarıyor.

Yalancılar anlaşılıyor
Prof. Maureen O'Sullivan, her ne kadar kendilerini kontrol etmeye çalışsalar da, yalan söyleyenlerin çoğunun yüzlerinden her şeyin anlaşıldığına dikkat çekerek, "Bazı kasları kontrol edemeyiz. Özellikle çok güçlü duygular yaşanırken bunlar yüzümüze bir saniyeliğine bile olsa yansır" diyor.

Polisler sınıfta kaldı
Sihirbazların ortak özelliği, motive olup doğruyu bulmaya odaklanmaları. Grubun bir özelliği, yüzde 30'unun küçükken travma yaşamış, bu nedenle daha duyarlı olmaları. Bu kişiler arasında lise mezunları, doktora yapmış olanlar ve avukatlar da var. Birçok polis, avukat ve FBI ajanı ise yalanı yakalayamadı. Yüzde 60-70 doğru sonuç veren yalan makinelerini geride bırakan sihirbazlar şimdi de polisi eğitecek.
(Radikal)
Yayın tarihi: 16.10.2004
403
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.