Magazin

Çalışmak sağlığa zararlı!

Çalışmak sağlığa zararlı!

Sürekli klavye kullanmak gibi tekrarlanan hareketler, tendon, kemik ve liflere zarar verebiliyor. Çalışmaya bağlı sağlık sorunu yaşayan üç kişiden birinde bu hasarlar var.

Çok çalışmanın kemiklere zarar verdiği kanıtlandı... ABD'de Philadelphia Temple Üniversitesi'nin araştırması, sürekli tekrarlanan hareketlerin tendonlara, kemiklere ve liflere zarar verebileceğini ortaya çıkardı.
Uzmanlar, klavye kullanmak gibi tekrarlanan aktivitelerin tek başına zarar verici olup olmadığı konusunda ayrılmıştı. Birçok uzman, bu rahatsızlıklara sahip kişilerin yalnız iş yüzünden bu hale gelip gelmediği konusunda şüpheliydi. Uzmanlar altta yatan başka tıbbi faktörler ve evdeki aktivitelerin de bundan sorumlu olabileceğini söylüyordu.

Dr. Ann Barr ve iş arkadaşları da sürekli tekrarlanan aktivitelerin fiziksel problem yaratmak için yeterli olup olmadığını incelemek üzere, farelerde test yaptı. Deneyler, uzun süre tekrarlanan hareketlerin farelerde zarara yol açtığını ortaya çıkardı. Kobayların birçoğunun hareketlerinde azalma olurken bazıları görevlerini hiç yerine getiremedi.

Barr, "Bulgular gösteriyor ki, hastalıkların gelişimini önceden tespit edip önleyebiliriz. Bu bilgi, endüstri ve tıp sektörünün işe bağlı kemik ve kas bozukluklarını önlemek için işyerlerinde önlemler almasında önemli" dedi. Çalışmaya bağlı sağlık problemi yaşayan her üç kişiden birinde, tendon, lif ya da kemik hasarı gelişiyor. Bu kişiler tendon ya da liflerin genişlemesi ya da ateşlenmesi sonucu romatizmal rahatsızlıklara yakalanabiliyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 13.11.2003
266
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.