Magazin

Büyüklerin öğüdü tutar

Büyüklerin öğüdü tutar

Eskilerin sağlık öğütlerine uyun çünkü doktorlara göre yerden göğe kadar haklılar.

Büyükannelerimiz gerçekten de her şeyin en doğrusunu biliyormuş! İngiliz Daily Telegraph gazetesi, yıllardan beri büyüklerimizden aldığımız birçok sağlık öğüdünün gerçekten işe yaradığının yapılan klinik deneylerle kanıtlandığını yazdı.

Örneğin büyükanneniz size "elma ye" diyorsa kesinlikle yiyin çünkü bilin ki doğruyu söylüyor. İngiliz Beslenme Derneği tarafından yapılan bir araştırma elmanın sağlık için çok yararlı olduğunu ortaya koydu. Deneyde görevli beslenme uzmanlarından Joanne Lunn, "Elmanın içinde özellikle kalp sağlığının korunmasına yardımcı olan maddeler bulunuyor.

Bunlar antioksidan olarak görev yaparak doku ve hücreleri de koruyor" diye konuştu. Elma aynı zamanda kansere karşı da en etkili silahlardan biri. Bir diğer büyükanne sözü "banyodan çıktıktan sonra saçlarını kurutmadan sakın yatayım deme!" de işe yarar sağlık öğütleri arasında yer alıyor.

Kraliyet Akademisi'nden Dr. Graham Archard, "İnsan vücudu ısısını ya başından ya da ayaklarından kaybetmektedir. Bu yüzden gerçekten de saçlarınız ıslak olarak uyumaya giderseniz vücut ısınızı daha çabuk kaybedersiniz" diyor.
Yayın tarihi: 17.08.2005
466
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.