Magazin

Bursa'da 'Erguvan Bayramı' başladı

Bursa'da 'Erguvan Bayramı' başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 bünyesindeki ''Erguvan Çalışma Grubu''nun, 1400'lü yıllarda kentin simgelerinden biri olan erguvan ağacını yaşatmak ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlediği ''Erguvan Bayramı'' başladı.

Bursa Büyükşehir, merkez Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım belediyeleriyle Uludağ Üniversitesi (U.Ü), Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı ve Orman Bölge Müdürlüğü'nün aralarında bulunduğu çeşitlikuruluşların katkılarıyla bu yıl ikincisi yapılan ''Erguvan Bayramı'' kapsamında, Temenyeri Parkı üstündeki alana 400 erguvan fidanı dikildi.

Büyükşehir Belediye Bakanı Erdoğan Bilenser, çocukluğunun Temenyeri semtinde geçtiğini, bundan 40 yıl önce Bursa'nın daha yeşil ve güzel bir kent olduğunu söyledi.

Bursa'nın geçen zaman içinde tahrip edildiğini, ''Yeşil Bursa''nınadeta ''beton kent'' haline getirildiğini ifade eden Bilenser, ''Biz Bursa'nın eski kimliğine kavuşabilmesi için çok çalışıyoruz. Ancak yapılacak çok iş var. Çiçek gibi bir Bursa için sizin de katkınız olsun'' dedi.

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Şube Müdürü Zeynep Toyranlıda 1400'lü yıllarda Bursa'da Emirsultan öncülüğünde ''Erguvan Bayramı'' adıyla etkinlikler yapıldığını, bu etkinliklere ülkenin birçok yerinden insanların geldiğini söyledi.

Etkinliklerde erguvan isminin kullanılmasının, o yılarda Erguvan ağacının Bursa'da çok olmasından kaynaklandığını anlatan Toyranlı, ''Bugün, erguvan ağaçlarına o günkü gibi yaygın olarak değil, sadece Temenyeri sırtları ve Çekirge sırtlarında rastlanmakta. Amacımız, erguvan ağacını Bursa'nın yeniden sembolü yapmak'' dedi.

Toyranlı, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'na 2 yıl önce 1250 fidan diktiklerini belirterek, geçen yıl da Bursa-İzmir Karayolu üzerindeki Soğukkuyu mevkii, Umurbey Bilim Parkı ve Bursa Mudanya Karayolu'nda BursaRay güzergahını erguvan fidanlarıyla süslediklerini, bayram süresince bin adet fidan dikmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Çekirge Mahalle Hizmet odası Modern Dans Grubu, Balanbey İlköğretim Okulu, İhsaniye Mahalle Hizmet Odası Çocuk Kurulu'nun ve Piremir Mahallesi Hizmet Odası Mezleke Dans Grubu'nun, folklor ve dans gösterilerinin ardından, Temenyeri Parkı üstündeki alana 400 adet erguvan ağacı dikildi. ''Erguvan Bayramı'' etkinliklerinin 9 Nisan'a kadar süreceği bildirildi.
(AA)
Yayın tarihi: 07.04.2003
482
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.