Magazin

Bugün Kadir Gecesi

Bugün Kadir Gecesi

Bugün, müslümanlar için en önemli gece olan Kadir Gecesi kutlanacak. Diyanet İşleri Başkanı Yılmaz, bu gecenin Kuran-ı Kerim'in ifadesiyle "bin aydan daha hayırlı bir gece" olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Kadir Gecesi`nin, Kuranıkerim`in ifadesiyle "Bin aydan daha hayırlı" mübarek bir gece olduğunu belirtti.

Yılmaz, "Bu gece, dargınlıklara, kırgınlıklara son vermek, nefretin yerine sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hakim kılmak için bize önemli fırsatlar sunmaktadır" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Kadir Gecesi dolayısıyla mesaj yayınladı.

Yılmaz, mesajında, Ramazan ayının Allah`ın insanlara bahşettiği ilahi lütuflardan biri olduğunu belirterek, başka bir lütuf olan Kadir Gecesi`ne kavuşmanın huzur ve mutluluğunu yaşadığını bildirdi.

Yılmaz, mesajında şunları kaydetti:

"Kadir Gecesi, Kuranıkerim`in ifadesiyle (Bin aydan daha hayırlı)olan mübarek bir gecedir. Geceyi bu derece yücelten sebeplerden biri, insanlık alemini zulmetten nura ve huzura kavuşturmak için gerekli olan temel esasları ihtiva eden Kuranı Kerim`in, bu geceden itibaren beşeriyetin ufuklarını aydınlatmaya başlamış olmasıdır.

Kuran, insanın zulme uğradığı, mazlumların hak arama yollarının bulunmadığı, insani ve ahlaki değerlerin fütursuzca çiğnendiği, zorbalık ve vahşetin hüküm sürdüğü bir dönemde; insanlığın ufkunda birışık gibi belirmiş, getirdiği ahlak ve erdem ilkeleriyle her türlü insanlık dışı uygulamalara son vermiştir. İnsana gerçek değerini bahşetmiş ve onu layık olduğu seviyeye yükseltmiştir."

Müslümanların sorunu

Mesajında, Kuran`dan alıntılar da yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, insanın dünya ve ahiret mutluluğuna erişmesi için, ona ilk önce okumayı emreden Kuran`ın düşünmeyi, anlamayı ve bu doğrultuda yaşamayı da tavsiye ettiğini bildirdi.

Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"İnsani problemlerin özellikle dini ve ahlaki olanları, tarih boyunca şekil değiştirse de özü itibarıyla aynıyla kalmıştır.

Kuran`ında temel amacı, toplumun dini ahlaki ve olgunluğa ulaşması olduğuna göre, Kuran`ın yol gösterici, aydınlatıcı ve hayat verici özellikleri sonraki toplumlar için de devam etmektedir. On dört asırlık tarih de buna şahittir.

Günümüzde Müslüman toplumların karşı karşıya olduğu problemlerin çoğu, Kuran`ın bildirdiği evrensel ilkelerden uzaklaşmaktan kaynaklanmaktadır.

İnsanlığı da huzursuz eden bu ızdıraplardan kurtulmanın çaresi, bütün beşeriyeti kucaklayacak, onların hepsine şamil olan, hak, adalet ve merhamet duygularının insanlığın vicdanındahakim olmasını sağlamaktır."

Diyanet İşleri Başkanı Yılmaz, Kadir Gecesi`nde Kuran`ın üzerine yoğunlaşılması ve Allah`a tövbe ve dua edilmesi gerektiğini ifade etti.
Yayın tarihi: 11.12.2001
220
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.