Magazin

Bu yıl karakış olmayacak

Bu yıl karakış olmayacak

Columbia Üniversitesi İklim Değişimleri Tahmin Enstitüsü'nün tahminlerine göre Türkiye'nin büyük bölümü, aşırı soğuk bir kış yaşamayacak. Kışın ilk ayları, ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklarla geçecek.

Halk arasındaki inanışa göre ayva bol olursa, kış sert geçer. içinde bulunduğumuz sonbahar günlerinde büyüklerimiz, henüz ayvanın bolluğuna dikkat çekmedi. Gerçi bazıları, yaz aylarında eşekarılarının sıkça görülmesini, sert kışa neden saymadılar değil. Ancak tüm bunlar, bilimsel verilerle konuşan meteorologlar için hiçbir şey ifade etmiyor.

16 İL SOĞUK ŞERİTTE
ABD'deki Columbia Üniversitesi Uluslararası İklim Değişimleri Tahmin Enstitüsü'nün (RI) verilerine göre kışın büyük bölümü Türkiye'de sert geçmeyecek. Enstitünün tahminlerine göre kasım, aralık aylarında bütün bölgelerde sıcaklık yüzde 45 olasılıkla mevsim normallerinin üzerinde olacak. Düzce, Sakarya, Bolu'da hava sıcaklıklarının yüksek seyretme ihtimali yüzde 60'ı buluyor.

Ocak ayının ikinci yarısından mart ayına kadar, Türkiye'nin büyük bölümünde sıcaklıkların mevsim normallerine yakın olacak. Ancak Tuz Gölü'nün doğusu ile Keban Barajı'nın batısı arasında kalan şeritte şubat ve mart aylarında sıcaklıkların mevsim normallerinin altına inebileceği belirtiliyor. Doğu Karadeniz ve Orta Anadolu'nun güneyini içeren bölgede şubat ile mart ayları arasında sıcaklıkların mevsim normalleri altına düşme ihtimali yüzde 25.

BATIDA 2004 BAŞINDA YAĞIŞ
Tahminler, Türkiye genelindeki yağış miktarlarında da mevsim normallerinin dışına çıkılmayacağını gösteriyor. Beklenen tek sıradışılık, Türkiye'nin batısındaki illerde. Zonguldak, Bartın, Sakarya'dan başlayıp güneyde İzmir, Aydın, Muğla, Antalya'ya uzanan şeritte aralık, ocak, şubat döneminde, yağışların mevsim normallerinin üstüne çıkması bekleniyor. Kuzeydeki illerde tahminin gerçekleşme olasılığı yüzde 40'ı bulurken, güneydeki illerde bu ihtimal yüzde 25'e kadar düşüyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 14.10.2003
332
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.