Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bu kitabı "çeviren" yandı

Bu kitabı "çeviren" yandı

Evrim kuramını anlatan ve bin adet basılan kitabı çevirenlerin, ölüm tehdidinden aile dramlarına, bombalı saldırıdan, ateistlik suçlamasına kadar başlarına gelmedik kalmadı...

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'nin evrim kuramını anlatan "Bilim ve Yaratışçılık" adlı kitabını 2002'de Türkçe'ye çeviren bilim adamlarının başına gelmedik bela kalmadı. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından bin adet basılan kitabı çevirenler ve çeviriye öncülük edenler, ölüm tehdidinden aile dramlarına, bombalı saldırıdan ateistliğe kadar çeşitli suçlamalara maruz kaldı. Bu kişilerden bazıları, hâlâ ölüm tehditleri alırken, Prof.Dr. Engin Bermek ve Prof.Dr. Şevket Ruacan, bir gazetede yine hedef gösterildi.

BOMBALI SALDIRI
Kitabın basım aşamasında TÜBA Başkanı Prof.Dr. Engin Bermek, Kızıltoprak'taki evinde bombalı saldırıya uğradı. Oğlu yaralandı. Olayın faili meçhul olarak kaldığını belirten Bermek, "Biz önemli bir akademinin kitabını Türkçeye çevirdik. Birtakım tehditkâr yazıları dikkate almıyoruz ve hemen emniyete bildiriyoruz. Yolumuza devam ediyoruz ve bu tarz saldırıları da ciddiye almıyoruz" dedi.

Nörolog Yrd.Doç.Dr. Ümit Sayın, ABD'deki Wisconsin Üniversitesi'nde kitapla ilgili çeviri çalışmaları yaptığı sırada, şeriatçı diye nitelediği bazı grupların hem sözlü, hem fiziksel saldırısına uğradı. Sayın, bunların eşini etki altına aldıklarını savunarak, şöyle dedi: "Eşim de bana boşanma ve tazminat davası açtı. Web siteme virüslü 35 bin mail atıldı. Hâlâ imzasız iğrenç şekilde yazılmış ölüm tehditleri almaya devam ediyorum."

Çevirmen editörlerden TÜBA, TÜBİTAK Bilim Kurulu ve YÖK üyesi Prof.Dr. Şevket Ruacan, çevirdikleri kitabın Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne ait olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Uzmanlara yazdırılmış evrimi destekleyen bir kitap. Evrim kuramına kilise çevrelerinden çok kuvvetli bir tepki var. Kilisenin görüşleri Bilim Araştırma Vakfı aracılığıyla Türkiye'ye ithal edildi. Kiliselerin görüşünü, kendileri yazmış gibi, kitapları çevirerek Türkiye'ye taşıdılar. Evrimle uğraşan ve evrime bulaşan herkese de müthiş çamur atıyorlar, iftira kampanyalarıyla sindirmeye çalışıyorlar."

Çevirmen ODTÜ Biyoloji Bölümü'nden Prof.Dr. Aykut Kence ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof.Dr. Işık Bökesoy da, çeşitli tehditlere, karalama kampanyalarına maruz kaldıklarını, konunun ünlü Science dergisinde de yer aldığını belirtti.
(Milliyet)
298
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.