Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bu kahvede umut var

Bu kahvede umut var

Erkekler, işsizlikten kahvehanelerde vakit öldürürken, dışarıda temizliğe giden ve ev eksenli çalışan kadınlar 'İmece Kahvesi' açtı. Amaçları, daha iyi bir iş ve yaşam.

Kadın Araştırmaları ve Dayanışma Merkezi'nde (KADMER) buluşan yüzlerce kadın, daha iyi bir yaşam umuduyla Esenyurt'ta 'İmece Kahvesi'ni açtı. Evlere temizliğe giden ve ev eksenli çalışan kadınların kahvehanesinde, işverenlerle masaya oturulacak, gönüllü sağlık hizmetleri verilecek, hukuki haklar anlatılacak.

Uğur Mumcu Parkı'ndaki 'İmece Kahvesi'nin masalarından sigara dumanı ve okey taşlarının çıkardığı ses değil, kadınların dayanışma sevincini gösteren gülücükler yükseliyor. Geniş koltuklarla döşeli kahvehane, erkeklerin işsizlikten gittiği benzerlerinin aksine iş bulmak ve örgütlenmek için kurulmuş. Umudu ve dayanışmayı örgütleyen ise, 2001'de kurulan Araştırmaları ve Dayanışma Merkezi.

İki yıl eğitildiler
KADMER gönüllüsü Meral Apak, derneğin, Esenyurt'ta 'evlere temizliğe giden ve ev eksenli çalışan kadınların dayanışmasını' amaçladığını anlatıyor: Dayanışmayı tepeden değil, onlarla birlikte geliştirebilmek için yola çıktık. Öncelikle Bahçeşehir'e temizliğe giden 5 bine yakın Esenyurtlu kadınla diyaloğa geçtik. Bu çembere daha sonra yüzlerce ev eksenli kadın da eklendi. Merkezimizde iki yıl süresince periyodik toplantılar düzenledik, sağlık ve hukuk danışmanlığı yaptık, İngilizce ve bilgisayar gibi dersler verdik.

Fikir temizlikçilerden
'İmece Kahvesi'ni kurma düşüncesi, KADMER'in eğittiği temizlikçi kadınlarca
ortaya atılmış. Apak'a göre, açtıkları yer, özel yaşama hapsedilmeye çalışılan kadınların kendi kamusal alanı: Temizliğe gidenler dışarı çıksa bile başka bir kadının özel yaşamına giriyor. Ev eksenli çalışanlar için durum farklı, iş onlara geliyor. Yani çalışmanın yarattığı sosyal yaşama dahil değiller.

Gönüllü uzmanlar görevde
Kahvehanede gönüllü uzmanlar, belirli günlerde kadın ve çocuk sağlığı hakkında eğitim verecek, sağlık kontrolleri yapacak. Bir hastanede hemşirelik yapan KADMER gönüllüsü Meltem Öztürk, Esenyurtlu kadınların kendileri ve çocuklarının sağlığına para ayıramadıklarını belirtiyor. Öztürk, "Belli günlerde sağlık kontrolü ve tarama yapacağız. Onlar doktora gidemiyorsa, gönüllü doktorlar buraya gelecek. Basit kazalar için de ilk- yardım merkezi işlevi göreceğiz" diyor.

Resim öğretmeni Oya Büyükkarabacak ise kahvehanenin açılışına bir tabloyla katılmış. Büyükkarabacak'ın yapıtı daha önceki 'mutsuzluk ve yalnızlığı' anlatan tablolarından farklı: Çünkü dayanışma sayesinde bir umut yakaladık. Bundan sonra eğitim almak isteyenler olursa seve seve geleceğim. Gönüllü avukatların da iş ve evlilik hukukuyla ilgili bilgilendirme toplantıları yapacağı kahvehanede, gazete ve kitap okuma odası da var. Kahvehanede ayrıca çocuklara yönelik bir park, sanat ve tiyatro etkinlikleri için de bir oyun alanı ve amfitiyatro bulunuyor.

Maraşlı: Bakışım değişti
Kahvehanenin açılışına katılan temizlikçi kadınlardan 38 yaşındaki Yıldız Maraşlı, en çok kayıtlı bir işçi olmanın düşünü kuruyor: Eşimden ayrıldıktan sonra iki çocuğuma bakabilmek için çalışmaya başladım. Bu süreçte KADMER'le tanıştım. Artık yaşama olan bakış açım değişti. Kadının onurluca kendi ayakları üzerinde durabileceğine inanıyorum. Bu dayanışmanın da kadınların kayıtsız çalıştırılmasına son vereceğini düşünüyorum.

'Eşimi ikna edince...'
Ev kadını Kader Kayakalanlı ise, özgürlük ve dayanışmanın, eşinden korktuğu için yıllarca çıkamadığı sokakta bildiri dağıtmaktan geçtiğini söylüyor: Dernek sayesinde hayatımda iki ilki yaşadım. Biri, tiyatroya gitmek. Diğeri de kahvemizin açılışını duyuran bildirileri dağıtmak. Eşimi de ikna edince, evden daha çok çıkar oldum...
(Radikal)
476
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.