Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bu bilezik hayat kurtarır

Bu bilezik hayat kurtarır

Prof. Dr. Ali Okatan'ın "akıllı bilezik" adlı icadı yaşlı ya da hasta kişilerin sağlık durumlarını takip ederek bir kriz anında yakınlarına haber veriyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Ali Okatan'ın 'Akıllı Bilezik' adlı icadı, yakınlarını uyararak yaşlı kişilerin hayatını kurtaracak. Üç yıl süren bir çalışma sonucu evinde yaşlı ya da hastası olanları rahatlatacak bir cihaz geliştirdiğini anlatan Okatan, şu bilgileri verdi: "Normal bir saat görünümündeki cihaz, vücut ısısını, kan basıncını ve kalp atış sayısını belirli bir merkeze periyodik olarak gönderiyor.

Hasta ya da yaşlı kişi kendini çok kötü hissederse, saat üzerindeki bir düğmeye basarak sağlık kurumu, daha önceden belirlenen bakıcı, akraba, oğlu ya da kızının telefonlarını arayarak imdat çağrısı yapabiliyor. Bunun için konuşma yapması gerekmiyor. Cihaz içindeki mesaj hem cep telefonlarına yazılı, hem de sabit telefonlara sesli mesaj olarak gidiyor." Prof. Okatan, satışa çıktığında cihazın fiyatının 150-200 dolar (210 ile 280 milyon lira) arasında olabileceğini söyledi.
506
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.