Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bu bebekler bir şey anlatıyor

Bu bebekler bir şey anlatıyor

Bebeklerde "agucuk" diye konuşma devri bitiyor.

Artık anneler ve babalar bebekleriyle "Meet The Fockers" (Zor Baba ve Dünür) filmde Robert De Niro'nun torunuyla anlaştığı gibi yani "Bebek işaret diliyle" anlaşacak. İngiltere'nin Surrey kentinde başlayan "bebek işaret dili" kursları hızla yayılıyor.

Saati 4 sterlin olan kurslarda uzmanlar anne ve bebeklerine anlaşmaları için "bebek işaret dilini" öğretiyor. Genelde çocuklar ilk kelimelerini bir yaşındayken söyler, bir buçuk yaşında da konuşmaya başlar. Ancak uzmanlar konuşamasalar bile bebeklerin anlayabildiğini söylüyor.

Araştırmalara göre 2 aylık olduklarında bebeklerin açlık hissi ya da beklentileri yüzlerinden okunabiliyor. 2-5 aylık olduğunda müzikten hoşlanmaya başlıyorlar. 6-10 aylık olduklarında ise eşyalara uzanabiliyorlar. Bu yüzden uzmanlar bebek işaret dilinin çocuklar için çok faydalı olduğunu ve çocuğun konuşmaya başlamasına yardımcı olduğunu söylüyor.
Yayın tarihi: 01.06.2005
297
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.