Magazin

Boyu kısa çocuklara özel menü

Boyu kısa çocuklara özel menü

Ergenlik öncesi dönemde, yılda 4-5 santimetreden daha az büyüyen çocukların mutlaka doktora götürülmesi önerildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Hasan Koç, boyu kısa ve kilosu düşük çocuklara, özel beslenme programı uygulanması uyarısında bulundu.

Koç, çocukların boy ve kilosunu düzenli olarak takip edilmesini de isteyerek, "En önemli dönem ergenlik öncesidir. Yenidoğan bebeğin boyu ortalama 50 santimetre olur. Bebeklerin boyu birinci yıl 25, ikinci yıl ise 10 santim uzar. Sonraki yıllarda, büyüme hızı giderek azalır. Çocuklar 3-4 yaş arasında yılda 7, 5-6 yaş arasında 6, ergenlik dönemine kadar ise 5 santim uzar. Bu nedenle ergenlik öncesi dönemde, yılda 4 veya 5 santimden daha az uzayan çocuklar mutlaka doktora götürülmeli" dedi.
Büyümede patlama görülen ergenlik döneminde, kız çocuklarının ortalama 15, erkek çocuklarının ise 20 santim uzadığına dikkat çeken Yrd.Doç.Dr. Koç, ergenlik dönemi bitiminde, boy uzamasının durduğunu vurguladı. Yapısal boy kısalığı olan çocukların tedavisinin mümkün olmadığını ifade eden Koç, "Bu çocukların büyüme hızları izlenmeli. Çünkü aynı zamanda ergenliğe de geç girerler. 14 yaşına geldiği halde ergenliğe girmemiş olanlara ilaç vermek gerekebilir. Bunun içinde hekim yardımına ihtiyaç vardır" diye konuştu.
Yayın tarihi: 23.10.2003
467
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.