Magazin

Botoks alarmı

Botoks alarmı

ABD'de yüzlerindeki kırışıklıkları önlemek için botoks enjekte ettiren 4 kişi, nefes darlığı, bitkinlik ve konuşma zorluğu şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Florida ve New Jersey eyaletlerindeki 4 kişi, yüzlerindeki kırışıklıkları gidermek için botoks enjekte ettirdikten sonra besin zehirlenmesi şüphesi ile hastaneye kaldırıldı. ABD'deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin sözcüsü Llelwin Grant, 'Bazı laboratuvar testleri yaptık ve şimdi örnekleri bekliyoruz. Aralarında ortak bir bağ olup olmadığını görmek istiyoruz' dedi.

Konuşma problemi çekince
Miami'nin kuzeyindeki bir tıp merkezinde yüzlerindeki kırışıklıkları gidermek için botoks enjekte ettiren 50'li yaşlarındaki bir çift, olayın ertesi günü hastaneye kaldırıldı. Çiftin doktoru Charles Schallop, yorgunluk, nefes darlığı ve konuşma problemi çeken hastaların durumunun kritik olduğunu belirtiyor.

Kısmi felce uğratıyor
Yerel medya kaynakları ise Fort Lauderdale'deki aynı klinikte tedavi olduktan sonra hastalanan New Jersey'li iki kişinin daha bulunduğunu belirtiyor. Botoks, besin zehirlenmelerine de yol açabilen botulin toxin adlı zehirden elde ediliyor. Panzehiri de bulunan botoks, yüz kaslarını felce uğratarak kırışıklıkların yok olmasını sağlıyor.

Bizdeki botokslular
Yüzdeki kırışıklıkları yok etmek için sıkça uygulanan botoks tekniği, Türkiye'de de hayli yaygın. Özellikle sanat ve sosyete dünyasının başvurduğu bu yöntemle tanışanlar arasında Ajda Pekkan, Şebnem Çapa, Çiğdem Kayalı, Yasemin Kamhi ve Aydın gibi isimler var. Seda Sayan da geçtiğimiz ocak ayında Kanal D'deki sabah programında, hem kendisine hem de konuğu Gönül Yazar'a canlı yayında botoks yaptırmıştı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 01.12.2004
501
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.