Magazin

"Boş ol" yerine "salak"

"Boş ol" yerine "salak"

Yargıtay İkinci Hukuk Dairesi, bir temyiz başvurusunda, eşe "salak, manyak, gerizekalı" gibi sözlerle hakaret edilmesini boşanma nedeni saydı.

Yargıtay İkinci Hukuk Dairesi, yerel mahkemece verilen ve temyiz edilen bir davada, Yeni Türk Medeni Hukuk Yasasını dikkate alarak karar verdi. Yeni yasanın 162'inci maddesine "cana kast" ve "pek fena muammele'nin yanısıra "onur kırıcı davranışta bulunulması" da boşanma nedenleri arasına eklenmişti. Yargıtay'ın, bu temyiz başvurusuyla ilgili kararında, "davalı kocanın çalışmamasının" yanısıra, eşine "salak, manyak, geri zekalı" sözlerle hakaret ettiğinin anlaşıldığı belirtilerek, "Bu halde taraflar arasında müşterek hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır" kararı verildi.
Yayın tarihi: 24.03.2003
421
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.