Magazin

Booker Ödülü Hollinghurst'e

Booker Ödülü Hollinghurst'e

Dünyanın en saygın edebiyat ödülü olarak kabul edilen Booker Edebiyat Ödülü, 'The Line of Beauty' adlı kitabın yazarı İngiliz Hollinghurst'e verildi.

İkramiyesi 90 bin dolar olan ödülün sahibini belirleyen jürinin başkanı eski İngiltere Kültür Bakanı Smith, kitabın, bir eşcinselin hayatını anlatması nedeniyle zor bir karar olduğunu söyledi. Booker Ödülü'ne ikinci kez aday olan 50 yaşındaki Alan Hollinghurst'ün 'The Line of Beauty' adlı kitabı, Thatcher döneminde, Muhafazakar Parti üyesi bir parlamenterin evinde yaşayan Nick Guest'in eşcinselliğe geçişini ve yaşadıklarını konu alıyor.

Jüri Başkanı da eşcinsel
Hollinghurst'ün ilk romanı 'Th Swimming Pool Library'nin bittiği yerden başlayan romanda, Nick Guest'in, kokain bağımlısı bir zengine aşık olmadan önce bir konsey çalışanıyla ihtiraslı ilişkisi anlatılıyor. Jüri Başkanı ve eski Kültür Bakanı Chris Smith, İngiltere'de eşcinsel olduğunu açıkça ifade eden ilk kabine üyesi olarak biliniyor.

Daha önce de aday oldu
1954'te doğan Alan Hollinghurst ilk romanı 'The Swimming Pool Library'yi 1988'de çıkardı ve 1993'te En İyi İngiliz Genç Romancılar arasında seçildi. James Tait Anı Ödülü'nün alan ikinci romanı 'The Folding Star' da 1994'te Booker Ödülü adayları arasında gösterildi. 1998'de 'The Spell' isimli romanını yayımladı.
Yayın tarihi: 20.10.2004
486
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.