Magazin

Bono ve Tarkan aynı sahnede

Bono ve Tarkan aynı sahnede

The Drum Project, kültürler arası dostluk adına 2007'nin haziran ayında İstanbul'da konser vermeyi planlıyor. Konserde Tarkan ve Bono'nun aynı sahneyi paylaşması hedefleniyor. The Drum Project'in kurucularından Zeynep Dereli Pekin ile konuştuk.

öyle bir projeyi başlatmaya nasıl karar verdiniz?
The Drum Project'i ben ve East West Institude için çalışan Allen Collinsworth ile 11 Eylül'ün neden olduğu İslam ve batı dünyası arasındaki sorunları çözmek için kurduk. BHM Worldwide'ın kurucularından olan Mehmet Fevzi Çelebi, yurtdışındaki müzisyenlerle bağlantıları sağlıyor. Projenin finansal bölümüyle Itır Devellioğlu ilgileniyor.

Projenin amacı nedir?
Projenin amacı 11 Eylül'ün sonrası Müslümanlara karşı oluşan önyargıyı kırmak. Bu projeye çok önem veriyoruz. Allen ve ben sırf bu proje için işlerimizden ayrıldık. The Drum Project, 30 Ağustos'ta düzenlenen İslam Konferansları Örgütü toplantısında tanıtıldı. Birleşmiş Milletler ve İslam Konferansları Örgütü tarafından destekleniyoruz. George Clooney ve Matt Damon'ın da aralarında bulunduğu birçok ünlü sanatçıdan da destek alıyoruz. Şimdilik 4 milyon dolar bütçemiz var. Amerika'ya gidip Clinton Vakfı ile görüşeceğiz.

Projenin oluşum aşamasında sizi zorlayan olaylar yaşandı mı?
İnanmadan hiçbir şeyi başaramıyorsunuz. Tabii ki, demoralize olduğumuz zamanlar oluyor. Ama çok şanslıyız. Haziran ayında kurulmuş bir vakfın eylül ayında bu kadar büyük bir lansmanla tanıtılması bizim için bir mucize.

Kültürler arası dayanışmayı sağlamak adına düzenleyeceğiniz konser ne zaman ve nerede yapılacak?
2007'nin haziran ayı içerisinde İnönü Stadı'nda yapacağız. Şu anda anlaştığımız isimler yok ama U2'nun solisti Bono'yu getirmek istiyoruz. Dünyada bu konuda en aktif ve gençlerin üzerinde etkisi olan sanatçı o. Madonna, Elton John, Steve Wonder gibi isimlerle de temaslar başladı. İslam ülkelerinden de sanatçılar olacak. Tarkan, Sezen Aksu gibi her zaman Türkiye'yi gururla taşıyabilecek isimleri düşünüyoruz.

Konserden elde edilecek gelirle ne yapılacak?
Konser gelirlerini dünyada saygı duyulan bir eğitim vakfına bağışlamak istiyoruz.

MTV'de yayınlanacak konser tüm dünyada izlenecek. Bu konseri Londra ve New York'ta da yapmak isteriz. Biz bu bayrağı oralara taşıyacak gücü bulamazsak, başkaları inşallah bu misyonu devam ettirir. İleride ekibimizi büyüteceğiz.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 10.10.2006
341
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.