Magazin

Birlikte yaşamak bünyeyi zorluyor

Birlikte yaşamak bünyeyi zorluyor

Birlikte yaşayan çiftlerin birbirlerinin kalp sağlıklarını tehlikeye attığı ileri sürüldü. Avustralya'da yapılan araştırmaya göre, aynı evde yaşayan çiftler, daha az hareket etmeye ve daha fazla yemeye başladıkları için, zamanla kilo alıyor ve kolesterol seviyeleri yükseliyor.

Batı Avustralya Üniversitesi'nde yapılan araştırma, uzun bir döneme yayıldı ve yaşları 18-25 arasında değişen 600 kişi yakın takibe alındı. Dokuz yaşından itibaren izlenen denekler, 'ailesiyle yaşamaya devam edenler' ve 'sevgilisi ya da eşiyle yaşamaya başlayanlar' olarak iki grupta toplandı. Yapılan karşılaştırmada, eşiyle birlikte yaşayan erkeklerin daha sağlıklı beslendiği, sigara bırakma oranının arttığı, ancak daha az egzersiz yaptığı ve daha fazla yiyerek kolesterol seviyelerinin yükseldiği görüldü. Bu durumun da kalp hastalığı riskini artırıyor.

Araştırmaya göre kadınlar egzersizi bırakmamaya çalışıyor, ancak birlikte yaşadığı erkeğe ayak uydurabilmek için daha fazla yiyorlar. Araştırma, bebeği olmayan kadınların, bebek sahibi olanlara oranla daha formda olduğunu da gösterdi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 26.04.2004
362
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.