Magazin

Bir zamanlar ne rekorlar kırmıştım...

Bir zamanlar ne rekorlar kırmıştım...

Türkiye 2004 Olimpiyat Oyunları'nı alamasa da organizasyona damga vurma şansı sürüyor. Sponsor bulunursa kazananlar Türk mucidin hafızalı madalyalarını takacak.

Olimpiyat Oyunları'nı çok istememize rağmen 2004'te İstanbul'da yapmayı başaramadık. Ancak 2004'te Atina'da düzenlenecek oyunlara bir Türk'ün icadı damgasını vurabilir. Bu oyunlarda madalya kazananlar, reklam yazarı Tuna Erdoğan'ın buluşu sayesinde, ipi göğüsledikleri anı yıllar sonra saniye saniye izleyebilir.

Tuna Erdoğan, 'Medalive' adını verdiği 'yaşayan madalya'nın uluslararası patentini almış durumda ve halen sponsorluk görüşmelerini yapıyor.

Erdoğan 'Medalive'ı, görüntü kaydeden cep telefonlarından esinlenerek icat etmiş. Cihazın cep telefonu ekranı kadar bir ekranı, şarj edilebilir bir pili var. Ayrıca 45 saniye süreli, görüntüyü alan, gösteren ve üzerine bir daha kayıt alınamayan hafıza kartına sahip.

İlk 20 saniyede kazanan ülkenin bayrağı ve milli marşından bir bölüm yer alıyor. Diğer 25 saniyede ise yarışmacının yarışmayı kazandığı sahne görüntüleniyor. Örneğin tenis turnuvasıysa son sayı, koşuysa 'finish' anı...

Olimpiyat madalyalarının şimdiye kadar hazırlanmış olması da sorun değil. Çünkü 'Medalive' madalyanın arka yüzüne de monte edilebiliyor.

Tuna Erdoğan, bu buluşunun hikâyesini ise şu sözleriyle anlatıyor: "Ben Güreş Federasyonu'nun fahri imaj danışmanıyım. Bir gün federasyonun Cevizlibağ'daki temsilciliğinde oturuyordum. Eski bir olimpiyat şampiyonu güreşçi geldi. Rus rakibini nasıl eze eze yendiğini heyecanla anlattı. Sonra da cebinden bir madalyasını çıkardı. Madalya küflenmişti, sapı da sararmıştı. O sahneyi görünce o an 'Bu madalya yaşamalı' dedim."

'Başbakan hediye etsin'
Tuna Erdoğan, Atina Olimpiyat Oyunları'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan Başbakanı'na bir 'Medalive' hediye etmesini de istiyor. Konuyu Başbakan Erdoğan'la konuştuğunu ve olumlu tepki aldığını söylüyor. Ancak bunun için önce sponsor bulması gerekiyor. Erdoğan'ın verdiği bilgiye göre bu icadın sponsorluğu için Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüpleri de talip. Erdoğan'ın iki takımdan istediği ücret 50 milyon dolar. Yabancı şirketlerden ise Hawlet Packert, Xerox, Siemens, Pirelli ve Kodak gibi firmalar ilgileniyormuş. Erdoğan onlardan da 300 milyon dolar istiyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 09.03.2004
485
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.