Magazin

Bir liseli gözünden 'zamane' gençliği

Bir liseli gözünden 'zamane' gençliği

Liseyi bu yıl bitiren Eren Yanık, gözlemlediği akranlarını 'Akvaryum' adlı kitabında anlattı.

Anadolu liselerine hazırlık sınavı mücadelesini 16 yaşında yazdığı 'Sınavcı' adlı kitabında anlatan Eren Yanık (18), şimdi de 7 yıllık Robert Koleji lise hayatını 'Akvaryum' adlı kitapta kaleme aldı.

Kitabında anılarının yanı sıra 'milenyum gençliği'yle ilgili gözlemlerine de yer veren Yanık'ın arkadaş gruplarına verdiği örnekler şöyle:
 • Granjlar: Metal müzik dinler, saçlarını bitli, uzun bırakır ve kapkaranlık giyinirler. Bütün kızların ölüp bittiği 'karanlık karizmasına' sahip kişilerdir. Bulundukları mekânlar ise meyhaneler ve nargileciler. Sigara? Tabii ki. En sevdikleri lafları, 'Ben salmışım zaten abi'dir.

 • Satanist özentileri: Bir mutsuzluk karizması olduğu için, karanlıklar prensi / prensesi imajı çok popülerdi. Saçlarını salmış, gözlerinde mor halkalarla gezen, gömleğinin altında kurukafalı (satanist!) metalci tişörtleri gözüken erkeklerle siyah saçlarına kırmızı meçler atmış kızlar... Satanistlik unutulunca 'granj' oldular.

 • Tiki: Sarı saçları öğleye kadar bozulduğu için okula kuaför açılmasını teklif eden grup... Metroseksüel erkekler ile ultraseksüel kızlardan oluşan bu gruba girmek için telefonunuzun 'anlık mutluluklar'ı kaydedebilmesi gerekir. Kızların etekleri 'kazara' açılmış olsun diye pileli ve kısa olur. Bodrum veya Uludağ'dan gelmiş gibi kapkaradırlar.

 • Uslu kızlar: Derslerine çalışırlar, pofuduk ayılarını okula getirirler ve selülitlerinden şikâyet ederler.
  (Milliyet)
  Yayın tarihi: 13.08.2004
 • 369
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.