Magazin

Bir Büryan Kebabı krizimiz eksikti

Bir Büryan Kebabı krizimiz eksikti

Siirt Valiliği'nin Büryan Kebabı'nın patentini alması Bitlislileri kızdırdı. AKP Milletvekili Vahit Kiler, kebabın Bitlis'e ait olduğunu ve Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde bile yer aldığını söyledi. Kiler, "Tarihi vesikalar ortada" dedi.

Büryan Kebabı'nın, Siirt yemeği olarak tescillenmesi girişimi Bitlislileri ayağa kaldırdı. Bitlis milletvekili Vahit Kiler, Enstitü Başkanı Selim Şengün'e bir mektup yazarak, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde bile yemeğin Bitlis tarihindeki öneminin anlatıldığına dikkat çekti. Bitlis bağımsız Milletvekili Edip Safter Gaydalı ise Başbakan Tayyip Erdoğan Siirt'ten seçildiği için bu ile ayrıcalık yapıldığını ileri sürdü.

Bitlis ve Siirt illerini birbirine düşüren olay, Siirt Valiliği'nin Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE), "Büryan Kebabı'nın kendi yemekleri olduğunun tescillenmesi" istemiyle gönderdiği yazıyla başladı. Enstitü, coğrafi işaret tescili uygulaması kapsamında talebi incelemeye aldı. Büryan Kebabı'nın Siirt yemeği olarak tescillendiği haberini alan Bitlis milletvekili Kiler, tepkisini Enstitü Başkanı'na mektup yazarak gösterdi.

Kiler, mektubunda, Büryan Kebabı'nın Siirt'e maledilmesini eleştirerek, "Tarihi vesikalar ortadayken, başkanlığını yürüttüğünüz kurumun birbirine komşu illerin arasını açabilecek hassas bir konuda araştırma yapmadan hüküm ve tescil verebilmesine şaşkınlıkla şahit oluyorum" dedi.

Bitlis Bağımsız Milletvekili Edip Safter Gaydalı da, Başbakan Siirt'ten seçildiği için ayrıcalık yapıldığını ileri sürdü. Siirtliler'in uyanıklık yaptığını savunan Gaydalı, hemşehrisi Kiler'in bu yüzden başarılı olamayacağını ifade etti.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 22.10.2003
427
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.