Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bir biftek bir de DNA testi lütfen!

Bir biftek bir de DNA testi lütfen!

Restoran müşterilerine DNA testi sonucunda Moğol hükümdarı Cengiz Han'ın soyundan olup olmadıklarını öğrenme şansı veriyor. Shish Restoran'ın müşterileri arasında hükümdarın torunlarından biri çıkarsa akşam yemeği ile ödüllendirilecek.

Lokantanın işletmecisi olan Hugo Malik, çocukluğunda büyük babasının, Cengiz Han'ın soyundan geldiklerini söylediğini belirtiyor. Oxford Üniversitesi'nden genetik uzmanı Bryan Skyes'a göre de Avrupalıların yüzde 95'i Ursula, Xenia, Helena, Velda, Tara, Katrine ve Jasmine olarak adlandırılan ve 10 bin ila 45 bin yıl önce yaşamış yedi ana kabileden geliyor.

Uzmanlar 180 pound karşılığında müşterilere hangi klana ait olduklarını söylüyor. Babadan oğula geçen ve nesiller arasında çok az fark gösteren Y kromozomları inceleniyor. Ancak kadınlar bu kromozoma sahip olmadığı için sadece erkekler testlere girebiliyor. Şayet Y kromozomundaki belli işaretler Cengiz Han'ınkilerle uyarsa, bu müşteriye kebap ikram ediliyor.

70 sene süren ve soyadların feodaliteyi yıkmak amacıyla yasaklandığı komünizmden sonra soyadı kargaşası yaşayan Moğol hükümeti de bu ilginç kampanyaya destek veriyor. 90'lardaki rejim değişikliği ile ülke nüfusunun yarısından fazlası soyad olarak 'Borjigin' yani Cengiz Han'ın kabile adı olan 'Mavi Kurt'un Sahibi'ni seçmiş.

Savaş uzmanı bir lider
Cengiz Han günümüzde Moğollar tarafından soylarının kurucusu olarak kabul ediliyor ve Batı tarihçileri tarafından da mükemmel bir savaş taktiği uzmanı ve lider olarak anılıyor. Bu nedenle böylesine önemli birinin soyundan gelmek, birçokları için gurur verici kabul ediliyor.
(Radikal)
342
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.