Magazin

Bikini 60. yıldönümünü kutluyor

Bikini 60. yıldönümünü kutluyor

1946'da Paris'te ortaya çıkan bikini, moda dünyasında o tarihten beri mini boyutlarının çok ötesinde bir etki yarattı.

Bikinili fotoğraflar sağda

Fransızlar bikiniyi kendilerinin icat ettiğini ve Pasifik Okyanusu'daki bir adanın adını verdiklerini söylüyor. Amerikalılar, barış dönemindeki ilk nükleer denemelerini aynı ay, Bikini adasında yapmıştı.

Amerikalılar da bikiniyi kendilerinin icat ettiğini, 2. Dünya Savaşı nedeniyle ülkede kumaş sıkıntısı çekilince yerine bikininin yaratıldığını savunuyor. Bir zamanlar Vatikan'ın 'ahlaksızca' olduğunu ilan ederek kınadığı bikini, şimdi dünyada milyonlarca dolarlık bir endüstri.

Bikiniyi oluşturan o dört mini üçgen, vaktinde Fransa'da da çok eleştirilmişti. Hatta bir eleştirmen, "Annelerinin kızlık soyadından başka kadınların herşeyini gözler önünde seriyor" demişti. Bikiniyi Fransız otomotiv mühendisi Louis Reard icat etti. İlham, annesinin Paris'teki iç çamaşırı dükkkanına bakarken geldi.

Reard, normal bir mayonun yarısını keserek göbeği açıkta bıraktı ve bir süperstar doğdu. Louis Reard yeni keşfine bundan birkaç gün önce Amerika'nın Pasifik'teki ilk nükleer denemesini yaptığı adanın adını verdi. Kendi icadının da benzer bir patlama yaratmasını umuyordu; umduğu da oldu.

Bardot'dan Bond'a
Bikini 1951'deki Dünya Güzellik Yarışması'nda yasaklandı. Yarışmayı düzenleyenler bikini giyen kızların haksız avantaj sağlayacağını savunuyordu. 1955'te İngiliz oyuncu Diana Dors, Venedik Film Festivali'ne vizon bikinisiyle gitti.

Dors adından, 'Ve Tanrı Kadını Yarattı' filminde bikinisiyle boy gösteren Brigitte Bardot kadar söz ettirdi. Başka izleyicilerse, bikiniye ufuklarını James Bond filmi Doktor No ile açtı. 1962 tarihli bu filmde Ursula Anders beyaz bir bikiniyle denizden çıkıyordu.

Kimi sevdi, kimi nefret etti, ama bikini tutunmayı başardı - piyasaya ilk çıktığında bir derginin yaptığı "Zevk ya da tevazu sahibi hiçbir kızın bunu giymeye tenezzül etmesi düşünülemez" tahminlerine meydan okuyarak.
(BBC Türkçe)
Yayın tarihi: 05.07.2006
466
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.