Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Beynin tercihi şarap

Beynin tercihi şarap

Alkol tüketimiyle kavrama yeteneği arasında bağ saptandı: Günde yarım şişe şarap, özellikle kadınlarda beyni daha verimli çalıştırıyor.

Günde birkaç kadeh içki içenler müjde: Günde yarım şişe şarap, özellikle kadınlarda beynin daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor. University College London uzmanları, haftada bir bardak şarabın bile düşünce sürecini keskinleştirmekte olumlu rol oynadığını açıkladı.

Alkolün beyne kan akışını artırdığı, bu faydasının da haftada dört şişe şarap tüketildiğinde ortaya çıktığı belirtildi. Araştırmacılar daha yüksek miktarlarda tüketildiğinde alkolün yararlı etkilerini tespit edemediklerini, sarhoşluğun bu etkileri ortadan kaldırıyor olabileceğini belirtti.

'Kırmızı'sının kalbe iyi geldiği kanıtlanmışken, şarabın beyne de faydalı olduğu ortaya çıktı. Prof. Michael Marmot'un yürüttüğü araştırma, 6 bin kişi üzerinde gerçekleştirildi. Katılımcıların kısa vadeli hafızalarının ölçülmesi için sözel ve sayısal problemleri yanıtlamaları istendi. Sonuçlar alkol tüketim alışkanlıklarıyla karşılaştırıldı. Araştırmada tüm alkollü içecekler hesaba katıldı, ancak haftada sadece bir kadeh şarap tüketenlerin bile içmeyenlere göre daha iyi sonuç verdiği anlaşıldı. Yeşilaycılar ise en düşük puanları aldı.

Araştırmada şarap olumlu etkilerini en çok kadınlar üzerinde gösterdi. Tüketilen şarap miktarı artsa da başarı şaşırtıcı bir biçimde düşmedi. Testler sonunda en başarılı olanların, günde yarım şişe şarap ya da bir litre biraya karşılık gelecek miktarda alkol tüketenler olduğu ortaya çıktı. Katılımcıların fiziksel ve ruhsal sağlığı gibi faktörler de değerlendirmeye alındığında sonucun değişmediği açıklandı.

Marmot, sonuçların alkol tüketimiyle kavrama yeteneği arasında direkt bağlantı bulunduğunu gösterdiğini, sürekli alkol tüketiminin sadece belli zamanlarda içmekten daha faydalı olabileceğini söyledi.

Bir uyarı: Sirozu unutmayın!
Şarabın kadınlarda daha yararlı olmasının nedeninin, vücudunda alkolün daha farklı şekilde metabolize olması olabileceğini söyleyen uzmanlar, bu sonuçların aşırı alkol tüketimini haklı çıkarmayacağını vurgulayarak, siroz gibi hastalıklara da dikkat çekti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 02.08.2004
321
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.