Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Beyaz, arıları saldırganlaştırıyor

Beyaz, arıları saldırganlaştırıyor

Özellikle yaz mevsiminin bitiminde çiçeklerde artık eskisi gibi polen ve nektar bulamadığı için strese girerek saldırganlaşan arılara karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Konya Tarım İl Müdürlüğü yetkililerine göre, bu dönemde çiçeklerde yeteri kadar bal özü bulamayan arılar çok daha kolay agresif tavırlar sergiliyor.

Çiçeklerde istediğini bulamayan arılar, strese girerek kovan çevresinde kendilerini rahatsız eden canlılara karşı tepkilerini saldırarak gösteriyorlar. Bu dönemlerde özellikle karayollarına yakın yerlerde bulunan kovanlardan çıkan arılar, otomobillere girip sürücünün dikkatini dağıtarak kazalara bile yol açabiliyorlar.

Havalar soğuyuncaya kadar saldırgan tutumlarını sürdürecek arılarakarşı başta alerjisi olan kişilerin bir takım önlemler alması gerekiyor.

Renk tonlarını çok iyi seçebilen ve ayırabilen arılar, beyaz rengekarşı olumlu hisler beslerken, üzerinde siyah gibi koyu renkli giysiler olanlara karşı dostça davranmıyor.

Arılar bu kızgın dönemlerinde ter, alkol, sarımsak, soğan gibi ağır kokulara karşı da çok hassas oldukları için saldırgan bir tutum izleyebiliyorlar.

PARFÜME GELİYOR
Bu nedenle arıcılar ve arı kovanlarına yakın yerlerde yaşayanların bir arı kolonisinin saldırısına uğramamak için mönülerinden ağır kokan yiyecekleri çıkarmaları gerekiyor. Uzmanlar, olası arı saldırısına karşın, bugünlerde parfüm gibi güzel kokular, hatta parfümlü şampuan kullanımının bile kısıtlanmasını öneriyorlar.

Yetkililer, arı kovanlarına yakın yerlerde tek bir arının insan tarafından öldürülmesinin bütün kovanı harekete geçirebileceğine dikkati çekerek, arıların ölen arkadaşlarının ezilme sonucu oluşan kokusunu üzerinde hissettikleri insana karşı saldırabileceğini belirtti.

Bu yüzden, bir ya da daha fazla arının saldırısı karşısında paniğe kapılmamak ve rahat hareket etmek diğer arıların da hışmına uğramamak açısından büyük önem taşıyor.

Bütün bu önlemlere rağmen arı tarafından sokulan kişilerin alerji ihtimaline karşı arının soktuğu bölgenin şişmesini beklemeden alerji kremi kullanılması ve alerji hapı alınması gerekiyor.

Arı sokmalarının nadir de olsa ölümle sonuçlanabileceğini kaydedenyetkililer, bu vakalarda mutlaka iğnenin çıkarılması ve kontrolden geçmek için zaman geçirilmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiği konusunda uyarıda bulundular.

Almanya'nın Bavyera eyaletinin Wüerzburg ve Aschaffenburg kentleri arasındaki Spessart doğal parkında, dün eşek arılarının yürüyüş yapanlara saldırması sonucu 16 kişi yaralanmıştı.

(aa)
Yayın tarihi: 03.09.2002
382
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.