Magazin

Benzinde tasarruf etmenin yolları

Benzinde tasarruf etmenin yolları

Motorlu taşıtlarda normalin üstünde benzin harcanması ya araçtan ya da sürücüden kaynaklanıyor. Emniyet, benzinde tasarruf yöntemlerini açıkladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesinde yer alan bilgilere göre, motorlu taşıtlarda normalin üstünde benzin harcanması ya araçtan ya da sürücüden kaynaklanıyor.

Aracın şasi ve motor gibi aksamları dikkatli ve muntazam yağlanmadığı takdirde sürtünme arttığından güç düşüyor, parçalar çabuk aşınıyor ve bu durum benzin tüketiminin artmasına neden oluyor.

Bujiler temizlenmeli
Bujilerin ayarsız, bozuk ve pis oluşu her 10 litrede 1 litre fazla benzin sarf edilmesi sonucunu doğururken, karbüratörün ayarsız ve pis oluşu, jikle kelebeğinin iyi açılıp kapanmayışı, spiral hortum içindeki çelik telin tutukluluk yapması, el gazının aynı şartlarda bulunması benzin kullanımını artırıyor.

Elektrik ve lastik
Motorun elektrik ihtiyacını karşılayan malzeme ile bunun motora iletisini sağlayan aksamlardaki bozukluklar verimi düşürdüğünden, lastik havalarının az olması sürtünmeyi artırıp güç azalttığından benzin sarfiyatını yükseltiyor. Debriyaj kaydırması, hava filtresinin tıkalı olması, soğutma sisteminin normal olmayışı yakıt sarfiyatını normalin üzerine çıkarıyor.

Viteslere dikkat
Sürücüden kaynaklanan normalden fazla benzin kullanımı da alçak vitesle seyretmek, şehir içinde seyrederken trafik ışıklarında ve sıkışık trafikte motoru durdurup çalıştırmak ve kalkışlarda gaz pedalına gereğinden fazla basma gibi nedenlere dayanıyor.

Ani hareketlerden kaçının
Aniden hızlanmak, gaza ve frene gereğinden fazla basmak, motoru çalıştırırken marşa gereğinden fazla basarak motoru boğmak, yakıt sisteminde oluşan sızdırma benzin tüketimini yüzde 50 artırıyor.
Yayın tarihi: 15.11.2004
494
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.