Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bel ağrıları psikolojik olabilir

Bel ağrıları psikolojik olabilir

Uzmanlar, psikolojik sorunların da bel ağrılarına neden olabileceğini bildiriyor.

Kayseri Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Pınar Çelik Menkü, yaptığı açıklamada, bel ağrılarının, toplumun yüzde 80`inin yaşamı boyunca en az bir kez yakındığı, tanı, tedavi giderlerive işgücü kaybı açısından çok önemli bir sağlık problemi olduğunu kaydetti.

Bel ağrılarının, ABD`de 45 yaşın altındaki kişilerde aktivite kısıtlamasına yol açan hastalıklar arasında birinci, yatarak tedavi edilen hastalıklar arasında beşinci, ameliyat edilen hastalıklar arasında da üçüncü sırada yer aldığına anlatan Menkü, bu hastalığın oluşmasında ve iyileşmesinde psikososyal faktörler üzerinde de durulduğunu kaydetti.

Menkü, depresyon, stres, alkol kullanımı, iş yaşamında monotonluk ya da işten memnuniyetsizlik gibi faktörlerle bel ağrıları arasında ilişki bulunduğunu ifade ederek, şunları anlattı:
"Ancak, bu psikososyal faktörlerin bel ağrısının sebebi ya da sonucu olduğu açık değildir. Bu faktörler, işle ilgili ve iş dışı problemler olarak incelenebilir. İş ile ilgili faktörler arasında iş arkadaşları ile diyalog eksikliği, iş ortamındaki fiziksel koşullardaki bozukluklar sayılabilir. İş dışı problemler de ailevi problemler, yalnız yaşama, maddi problemler, kişiler arası iletişim zorluğu ve çocuklarla ilgili problemlerdir."
449
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.