Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bazı isimler seksi olur!

Bazı isimler seksi olur!

Bilim adamları, 'kim seksi, kim değil' sorusunun cevabını isimlerde buldu. İsimler karşı cinsin beğenisini etkiliyor, sesli harfler isme cazibe katıyor.

Massachusetts Institute of Technology'den dilbilimci Amy Perfors'un araştırmasına göre kişilerin isimlerinde bulunan ünlü harfler seksapeli belirleyen en önemli faktörlerden.

Perfors bu tezini şu deneyle kanıtlıyor: 'Hot or Not' isimli Web sitesinde 24 kişinin fotoğraflarını ve altlarında isimlerini yayınlayarak, ziyaretçilerden fotoğraflardaki kişilerin çekiciliklerini değerlendirmelerini istiyor.

Erkekte ince, kadında kalın
Sonra fotoğrafların yerlerini ve altlarındaki isimleri değiştirerek defalarca yayınlıyor ve okurlarından aynı isteği tekrarlıyor. Sonuç ilginç: İsimler değişince, çekicilik değerlendirmeleri de değişiyor.

Araştırma sonuçlarının değerlendirmesi şöyle: 'E' veya 'i' gibi ince sesli harflerin bulunduğu kısa isimler erkekleri daha çekici kılıyor. Oysa kadınlar için tam tersi geçerli. 'A', 'o', 'u' gibi kalın sesliler kadınları daha çekici yapıyor.

Erkeklerin tercihi
Erkekler, kalın sesli harflerin bulunduğu isimlerini tercih ediyor. Ayrıca ismin genel olarak kulağa erkeksi mi yoksa kadınsı mı geldiği de belirleyici oluyor. Hem erkeksi hem de kadınsı imaj çizen isimler sahiplerinin çekicilik faktörünü artırırken, ne kadınsı ne de erkeksi olmayan isimler genel olarak çekici bulunmuyor.

Kadınların tercihi
Kadınlar eşlerinin erkeksi değil, kendilerine arkadaş, çocuklarına baba olmasını istiyor. Kalın sesli harflerin isme erkeksilik kattığını düşünüyor. Dudak ve ön ağızla söylenen ince sesliler isme bir yumuşaklık ve kadınsılık katıyor. Bu nedenle de kadınlar, isimlerinde ince sesli harfler bulunan erkekleri tercih ediyor.

Kız isimli erkekler, dikkat!
Paralel olarak yapılan başka araştırmalar ise feminen davranan erkeklerin kadınlar tarafından daha çekici bulunduğunu gösteriyor. Kadın ismi olarak bilinen isimlere sahip erkekler ise kadınlar tarafından kesinlikle çekici bulunmuyor.

Aynı şeyler kadınların isimleri söz konusu olduğunda geçerli değil. Çünkü erkek ismine sahip olan kadınların, erkeklerin gözünde çekiciliğiyle ilgili hiçbir değişiklik olmuyor.

Birkaç örnek
Amy Perfors'un araştırmasında kullandığı ve tezinde savunduğu, seksi olan ve olmayan isimlerden birkaçı şöyle:

Seksi isimler: Edgar, Christopher, Martin, Daniel, Claudia, Kylie, Jade, Rita, Gloria...
Seksi olmayan isimler: Norman, George, Peter, Tony, Hannah, Emily, Nicole, Cherie...
(cnnturk.com)
599
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.