Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Baudrillard hayata veda etti

Baudrillard hayata veda etti

'Simülasyon kuramı'nın babası ve postmodernizmin öncülerinden ünlü Fransız filozof Jean Baudrillard 77 yaşında hayata veda etti.

Ünlü filozofun yayıncısı Galilee Yayınevi'nden Michel Delorme, Baudrillard'ın "uzun bir hastalıktan sonra" Paris'teki evinde bugün öldüğünü söyledi. Baudrillard uzun zamandır kanserle mücadele ediyordu.

Birçok eseri Türkçeye çevrilen Baudrillard, son olarak 2005'te 'Cool Memories 5' adlı eserini yayınlamıştı.

Baudrillard kimdir?
1929 yılında Reims'te dünyaya gelen Baudrillard, meslek yaşamında ilk önce Almanca öğretmenliği yaptı ve 1966 yılında Nanterre Üniversitesi'nde Henri Lefebvre ile çalışmaya başladı. Bertolt Brecht'ten şiirler, Peter Weiss'den tiyatro oyunları ve Wilhelm E. Mühiman'ın "Üçüncü Dünya'nın Devrimci Cennetleri"ni çeviren yazar; ders ve konferanslar vermek üzere başta ABD ve Japonya olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine gitti. Nanterre Üniversitesi'nde sosyoloji dersleri veren Baudrillard, 'profesörlük' unvanını ancak 1990 yılında alabildi. Yirmi yıldan uzun bir süre başasistan olarak kaldı.

Günümüz düşün dünyasının en "çarpıcı" isimlerinden olan Baudrillard; esas olarak, simülasyon, yığınların zihniyeti, 'öteki', baştan çıkarma gibi konuları kitaplarında ele aldı. Fransız düşünür, üretimin, rasyonel bir etkinlik olmadığını ileri sürmüş; tüketicinin, reklam vb. yollarla aldatılmasını göz boyayıcı bir oyun ve hem üretimi hem de tüketicinin isteğini tehdit eden bir öğe olarak yorumlamıştır.

'Körfez Savaşı' sırasında Fransız televizyonunda görüşlerine en çok başvurulan düşünür olan Baudrillard'ın medya ve kitle iletişim araçları üzerine tespitleri de yankı uyandırmıştır.

Eserleri
'Simülakrlar ve Simülasyon', 'Baştan Çıkarma Üzerine', 'Cool Anılar', 'Amerika', 'Siyah Anlar 1-2', 'Kusursuz Cinayet', 'Tam Ekran', 'Nesneler Sistemi', 'Tüketim Toplumu', 'Göstergenin Ekonomi Politiğine Eleştirel Bir Bakış', 'Üretimin Aynası', 'Simgesel Değişim ve Ölüm',' Foucault'yu Unutmak', 'Beaubourg Olayı', 'Sessiz Yığınların Gölgesinde ya da Toplumsalın Sonu', 'Anahtar Sözcükler', 'Komünist Partisi ya da Politikanın Sahte Cennetleri', 'İlahi Sol', 'Kötülüğün Şeffaflığı-Aşırı Fenomenler Üzerine Bir Deneme'.
465
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.