Magazin

Ayasofya 13. sırada

Ayasofya 13. sırada

Dünyanın yeni 7 harikasını belirlemek amacıyla internette yapılan oylamada, Ayasofya Müzesi 13. sıraya geriledi.

Oylamada, Çin Seddi'nin oyların yüzde 9.84'unu alarak birinci sıraya yükseldiği, ikinciliğe yüzde 7.29 oy oranıyla Roma'daki Colosseum'un, üçüncülüğe de oyların yüzde 6.86'sını alan Tac Mahal'in yerleştiği belirtildi.

İstanbul'daki Ayasofya Müzesi ise Versay Sarayı ve Yemen'deki Sanaa kentinden sonra 13. sıraya geriledi. Ayasofya'ya oy verenlerin oranı yüzde 3.21 olarak açıklandı.

Oylamada ilk 10'a giren diğer adaylar; Meksika'daki Chicen İtza tapınağı, Tibet'teki Potala Sarayı, Easter adasındaki heykeller, İtalya'daki Pisa Kulesi, Fransa'daki Eyfel Kulesi, Peru'daki Machu Picchu tapınağı ve Moskova'daki Kremlin Sarayı oldu.

Dünyanın 7 harikasını belirlemeye yönelik oylamaya şimdiye kadar 9,5 milyon kişi katıldı. Katılımcıların yüzde 31.44'ünü Çinliler oluşururken, Türkler yüzde 11.43'lük katılım oranıyla 3. sırada yer alıyor. İkinciliği alan Perulular ise yüzde 15.15 oranında oy kullandı.

UNESCO'nun ''World Heritage Listesi'' nde yer alan 25 farklı harika aday arasından 7 tanesi seçilerek oylamaya katılınabiliyor. Sitenin adresi ise şöyle: www.new7wonders.org
Yayın tarihi: 23.12.2002
411
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.