Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Avustralya'da 20 ton kaçak fosil

Avustralya'da 20 ton kaçak fosil

Avustralya polisi yaptığı bir operasyonda, 150 milyon yıllık olduğu düşünülen bin 300 fosil ve dinozor yumurtası ele geçirdi. Fosillerin Çin'den kaçırıldığı belirlendi.

Avustralyalı yetkili Kevin Wohlers, 20 ton ağırlığındaki kargonun içinde yüzlerce dinozor yumurtası, kafatasları, dinozor yuvaları, dinozor ve soyu tükenmiş balıkların fosillerinin bulunduğunu açıkladı. Wohlers, bulunan kargonun milyonlarca dolar değerinde olduğunu ve bu alanda yakalanan en büyük kaçakçılık olaylarından biri olduğunu vurguladı. Çin güvenlik güçleri ile sürdürülen ortak operasyonda Çin'den çıkarılan ve dünyanın çeşitli ülkelerine kaçırıldığı anlaşılan fosil ve dinozor yumurtaları, Avustralya'nın batısındaki Perth limanının 70 km yakınında bir yükleme ambarında bulundu.

Bu işin de mafyası var
Mike Wohlers, Çin polisinin geçen haziran ayında kendileri ile iletişime geçerek, bu ülkeden kaçırılan fosil yumurtaları için işbirliği içinde olduğunu ifade etti. Çin'in geniş bozkırlarında bir çok fosil bulunduğunu ve bunlarla yapılan kaçakçılığın ciddi boyutlara ulaştığını vurgulayan Wohlers, olayla ilgili henüz bir tutuklamanın gerçekleşmediğini söyledi. Uzmanlar, fosillerin Çin'in fosil zengini olarak tanınan Liaoning bölgesinden çıkarıldığını tespit ettiler. Avustralya yasalarına göre, tarihi eser kaçakçılığı ile yakalanan zanlılar organize bir suçun saptanması durumunda kaçırılan eşya başına 5 yıla kadar hapis cezası alabiliyorlar.
650
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.