Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Avrupa'nın en iyisi "Duvara Karşı"

Avrupa'nın en iyisi "Duvara Karşı"

Türk yönetmen Fatih Akın'ın "Duvara Karşı" adlı filmi, 2004 Avrupa En İyi Film Ödülü'nü kazandı.

Cahit ile Sibel adlı iki karakterin fırtınalı aşk ilişkilerini anlatan film, dün gece İspanya'nın Barcalona kentindeki Kongre Sarayı'nda düzenlenen gala gecesinde, Avrupa Sinema Akademisi tarafından verilen ödüle layık görüldü.

Altın Ayı'ya layık görülmüştü
Fatih Akın'ın "Duvara Karşı" adlı filmi, daha önce de Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ile Alman Film Ödülü'nü kazanmıştı. Alman ve Türk vatandaşı olan Fatih Akın, ödül töreninde sonra yaptığı açıklamada, filmin Avrupa'daki Müslüman göçmenlerin sorunlarına eğilen ilk yapımlardan birisi olduğunu söyledi.

"Üç görüş birarada"
"Türk, Türk-Alman ve Alman şeklinde filmin üç değişik bakış açısı var" diyen Fatih Akın, "Biz bu üç değişik görüşü bir araya getirerek bir orta yol bulmaya çalıştık" diye konuştu.

Ödül kazananlar
Avrupa Film Ödülleri'nde en iyi oyuncu ödülü İngiliz aktris Imelda Staunton'a, "Duvara Karşı" ile en iyi film için yarışan "Vera Drake" filmindeki rolü için verildi. Yine Fatih Akın'ın filmiyle yarışan bir başka yapım İspanyol "Maradentro" filmindeki tiplemesiyle İspanyol Javier Bardem, en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. Bu filmin yönetmeni Alejandro Amenabar da en yönetmen ödülünü aldı.

Fransız sinemacılar Agnes Jaoui "Comme une image" adlı filmi için en iyi senaryo, bir başka Fransız Jean Pierre Bacri de "J'attendrai le suivant" adlı yapım için en iyi kısa metrajlı film senaryosu ödüllerine layık görüldü. Törene, Wim Wenders, Jeremy Irons, Jeanne Moreau, Victoria Abril, Sergi Lopez, Nikita Mijalkov, Franka Potente ve Bruno Ganz gibi ünlü oyuncular da katıldı.
445
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.