Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Avrupalıların yarısı kalpten ölüyor

Avrupalıların yarısı kalpten ölüyor

Avrupa'daki ölümlerin yarısına kalp ve damar hastalıklarının neden olduğu, tüm ölümlerin 5'te 1'inin de kanserden kaynaklandığı belirtiliyor. Avrupa'da ölüm nedenlerinden birini de alkol oluşturuyor, yılda 55 bin genç aşırı alkolden ölürken, 15-29 yaş grubundaki erkeklerde her 4 ölümden 1'i alkole dayanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Türkiye İrtibat Bürosu'ndan alınan bilgiye göre, bulaşıcı olmayan hastalıklar Avrupa Bölgesi için büyük problem haline gelirken, başlıca sağlık sorunları arasında kalp ve damar, kanser, diyabet (şeker hastalıkları) ve kronik solunum hastalıkları yer alıyor.

Avrupa'daki ölümlerin yüzde 50'sini kalp ve damar hastalıkları oluşturuyor. Bu oran Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yüzde 60, bağımsızlıklarını yeni kazanmış cumhuriyetlerde yüzde 35 dolayında.

Tüm ölüm vakalarının yaklaşık 5'te 1'i kanserden kaynaklanırken, AB ülkelerinde 0-64 yaş grubunda gerçekleşen her yüz bin ölümün 80'ine kanser hastalığı yol açıyor.

Avrupa'da 20-25 milyon kişinin diyabetik olduğu belirtilirken, nüfusun yaşlanması sonucu diyabet, kronik solunum ve iskelet yapısıyla ilgili hastalıklar gibi kronik rahatsızlıkların sağlık problemleri oluşturmaya başladığı vurgulanıyor.

Kazalar, diğer yaralanmalar ve zehirlenme Avrupa'da tüm ölümlerin 10'da 1'ini oluştururken, 15 AB ülkesinde yapılan bir araştırma da nüfusun yüzde 57'sinin sağlık için yeteri kadar hareket etmediğini ortaya koydu.

WHO'nun tahminine göre, hareketsizlik yok edilirse kalp hastalıkları yüzde 15-39 , felç yüzde 33, yüksek tansiyon yüzde 12, kolon kanseri yüzde 22-33, göğüs kanseri yüzde 5-12 oranında daha az olacak.

Avrupa'da, tütün tüketimi yılda ortalama 1 milyon 200 bin kişinin ölümüne neden olurken, tüm ölümlerin de yüzde 14'ünü oluşturuyor. Doğu Avrupa'da erkek nüfusun 3'te 1'i sigara içiyor.

Ayrıca Avrupa'da yılda 55 bin genç aşırı alkolden ölürken, 15-29 yaş grubundaki erkeklerde her 4 ölümden 1'i alkole dayanıyor. Alkol, bölgede hastalık yükü getiren vakaların yüzde 9'unu içerirken, siroz, kalp hastalıkları, felç, kanser, ruhsal bozukluklar ve diğer risklere yol açıyor. Bunlara ek olarak, kazadan dolayı ölümlerin yüzde 40-60'ı alkol yüzünden gerçekleşiyor.

Dünyada en çok alkol tüketilen bölge olarak rapor edilen Avrupa'da, kişi başına içilen saf alkol oranı 20 litreye kadar çıkıyor.

Avrupa'da uyuşturucu kullanımının da ölümcül boyutlarda olduğu vurgulanırken, Batı Avrupa ülkelerinde ''marihuana'', özellikle Orta ve Doğu Avrupa'da ise şırıngayla enjekte edilen uyuşturucular yaygınlık gösteriyor.

(aa)
591
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.