Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Avrupa için 1 milyon kartpostal

Avrupa için 1 milyon kartpostal

Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne adaylığını desteklemek amacıyla 45 üniversiteden 300 öğrenci öncülüğünde kartpostal kampanyası başlatıldı. 'AB İçin Bir Gün' adı verilen kampanya süresince Avrupa ülkelerinin devlet başkanları kartpostal yağmuruna tutulacak.

AB İçin Bir Gün kampanyası boyunca, Türkiye'nin 15 farklı ilinde, 50'yi aşkın noktada kartpostal standları açılacak. Kartpostallar, kampanyanın sponsorları arasında yer alan Hürriyet Gazetesi'yle birlikte bugün tüm Avrupa ülkelerinde, yarın da Türkiye baskılarında okurlara dağıtılacak.

Üniversite öğrencileri tarafından ''Buluşma Forumu'' adıyla oluşturulan etkinlik, dün Sabancı Üniversitesi'nin Karaköy'deki İletişim Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı.

Kampanyayla ilgili bilgi veren Buluşma Forumu temsilcisi ve Sabancı Üniversitesi öğrencisi Tûba Kobaş, göndereceği kartın üzerinde, ''Yap-boz'un eksik parçası Türkiye'' mesajının yer alacağını söyledi. Forum üyelerinden Yıldıray Oğur ise kendi kartpostalında ''Umarım bu yıl yeni bir üyeniz olur'' sözlerine yer vereceğini belirtti.

Tûba Kobaş, Türk gençliğinin AB konusundaki tavrını ortaya koymak için, 12 Aralık'ta yapılacak Kopenhag Zirvesi öncesinde, ''AB İçin Gençlik Girişimi''ni oluşturduklarını hatırlattı. ''Avrupa'ya Kartpostal Yağmuru'' sloganı altında kampanya başlattıklarını belirten Kobaş, ''Tüm Türkiye'yi Ramazan Bayramı'nda bir kart da Avrupa'ya göndermeye davet ediyoruz. Kopenhag Zirvesi öncesinde, devletin ve sivil toplum kuruluşlarının gösterdiği çabalara destek vermek amacıyla tüm yurttaşlarımızı harekete geçmeye ve sorumluluk almaya çağırıyoruz'' dedi.

Sabancı Üniversitesi'nin ev sahipliğindeki kampanya kapsamında, AB'ye üye ülkelerin devlet başkanlarına gönderilmek üzere bir milyon kartpostal hazırlandığını söyleyen Kobaş, kartpostalların ön yüzünde Türkiye fotoğraflarının yanı sıra ''...for a more complete Europe (daha bütünleşmiş bir Avrupa için)'' sloganının bulunduğunu, arka yüzünde de AB üyesi ülkelerin devlet başkanlarının adreslerinin yer aldığını ifade etti. Yarın Sabancı Üniversitesi'nde saat 11.00'den gece yarısına kadar sürecek ''AB İçin Bir Gün Şenliği'' de düzenlendi.

SEZEN AKSU VE TARKAN DA KATILIYOR
''AB İçin Bir Gün Şenliği''ne, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, akademisyenler, yazarlar, sporcular ile aralarında Sezen Aksu ve Tarkan'ın da bulunduğu sanatçılar katılacak. Ayrıca, Cem Boyner, Mustafa Koç ve Sakıp Sabancı gibi ünlü işadamlarının kampanyayı desteklemek amacıyla şenliğe katılacağı belirtildi.

Şenliğin gün içinde CNN Türk'ten de canlı olarak yayınlanacak. Yayın boyunca ekrandan telefon ve e-posta adresleri verilecek. Buraya gelecek mesajlar, Çağrı Merkezi'ndeki gençler tarafından alınacak ve Avrupa dillerine çevrilip toplu olarak AB ülkelerine gönderileceğini söyledi.
329
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.