Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Astronomi meraklılarına tatil fırsatı

Astronomi meraklılarına tatil fırsatı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Astrofizik Araştırma Merkezi ve Gözlemevi'nde, uzaya ilgi duyanlar için 1 gün ve 1 haftalık sürelerle inceleme ve tatil olanağı sağlanacak.

Çanakkale'ye 8 km uzaklıkta Radar Tepesi Ulupınar Köyü yakınlarında kurulan gözlemevinde, meraklılar için Eylül ayı içinde, hem gökyüzünü inceleme hem de tatil yapma fırsatı sağlanacak.

Yetkililer, bir akşam gözlem programına katılma ve güncel astronomi konularında bilgilendirmenin 10 milyon lira, 1 gün gözlemevinde tam pansiyon yaşamın 30 milyon lira ve 1 haftalık programın ise 200 milyon lira olduğunu belirttiler.

Programa katılmak isteyenlerin 30 ve 40 santimetre çaplarındaki robotik teleskoplarla gözlem yapma şansını yakalayacaklarını belirten yetkililer, ayrıca konukların astrofizikçilerle sohbet edeceğini ve güncel astronomi konularında bilgilendirileceğini kaydettiler.

Gözlemevi'ndeki programa katılmak isteyenlerin ise üniversiteye başvurmaları gerektiği bildirildi. (aa)
408
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.