Magazin

Aslında yok birbirimizden farkımız

Aslında yok birbirimizden farkımız

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü'nün yayın organında yer alan bir araştırma raporuna göre, pipo tiryakileri de sigara tiryakileriyle aynı hastalık risklerini taşıyor.

ABD Kanser Kuruluşu uzmanlarından Dr. Jane Henley ve arkadaşları tarafından, 138 bin 307 pipo tiryakisi ve 123 bin 44 tiryaki olmayan denek üzerinde araştırma yapıldı. Araştırma sonunda, piponun da sigaranın neden olduğu hastalık risklerini aynen taşıdığı saptandı.

Tehdit eden kanser türleri
Pipo tiryakilerini tehdit eden kanser çeşitleri şöyle: Mesane kanseri, kolon/rektum kanseri, borusu, böbrek, gırtlak, akciğer, ortayutak, pankreas ve mide kanserleri. Ayrıca piponun kalp, inme ve solunum yolları hastalıklarında de aynen sigara gibi rol oynadığı belirlendi.

Puroda da pipo etkisi
Pipo tiryakilerinin, diğer kanser çeşitlerine göre ortayutak, gırtlak ve akciğer kanseri konusunda yüksek risk taşıdıkları gözlendi. Puro tiryakilerinin de, pipo tiryakilerinin taşıdığı riskleri taşıdıkları kaydedildi.

Tiryakiliği artıyor
Sigara ve puroya alternatif olarak görülen pipo tiryakiliğinin, ABD'de 1965'lerde yüzde 14, 1991'deyse yüzde 2 gerilediği biliniyor. ABD'de Kızılderililer ile ortaokul ve liseli gençler arasında pipo tiryakiliğinin giderek artış gösterdiğine işaret ediliyor.
Yayın tarihi: 03.06.2004
359
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.