Magazin

Askerliğin kamasutrası

Askerliğin kamasutrası

Sevişme sanatını Kamasutra'dan öğrenen Hintliler, şimdi de savaşın sırrına ermek için 2300 yıl önce Sanskritçe yazılmış "Arthashastra"yı deşifre ediyor.

Kitapta bir ay boyunca askerlere tokluk hissi veren iksirden, düşmanın nefesini kesen gazlara, gece görüş yeteneği sağlayan tozlardan kimyasal silahlara kadar pekçok sır yer alıyor.

Pakistan ile Keşmir yüzünden savaşın eşiğine gelen Hindistan'da 2300 yıl önce Sanskritçe yazılmış "savaş sırlarını" içeren bir kitabı deşifre etmek için hummalı bir çalışma başladı. Hintliler, "Arthashastra"nın gizlerini çözerek düşmana karşı üstünlük sağlamayı amaçlıyorlar.

Hindistan Savunma Bakanı George Fernandes, proje için 800 bin rupi (yaklaşık 25 milyar lira) ödenek ayırdı.

Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü ile ülkenin batısındaki Pune Üniversitesi tarafından yürütülecek. Proje lideri S.V. Bhavasar, "Hepimiz proje nedeniyle çok heyecanlıyız ve bir an bile bu fikir bize çılgın gelmedi. Eski metinleri deşifre etmek kolay değildir, ancak başarılı olacağımızdan çok umutluyuz" dedi.

Arthashastra, M.Ö. 4'üncü yüzyılda yaşamış ilk Hint İmparatoru'nun baş danışmanı, strateji uzmanı Kautilya tarafından kaleme alındı.

Kautilya'nın siyasi teorileri, askeri stratejileri, Hindistan Üniversiteleri'nde ders olarak öğrencilere okutuluyor, ancak ilk kez araştırmacılar metindeki formülleri hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Prof Bhavasar, "Kautilya, az sayıda kişi tarafından anlaşılabilsin diye şifreli bir dille yazmış" diyor.

İşte kitaptaki sırlar

Bir ay tok tutan yemek

Uzmanlar, kitapta savaşçılara bir ay tokluk hissi veren gıdalarla ilgili bir bölüm keşfettiler. Şifalı bitkilerle karıştırılmış manda yağıyla yapılan bu yemek, askerlerin günlerce açlığa dayanmalarını sağlamış.

Yüzlerce mil yürüten ayakkabı

Akbaba ve baykuş etinden yapılmış seruma bastırılmış deve derisinden üretilmiş ayakkabılar sayesinde askerlerin yorgunluk hissetmeden yüzlerce mil yürüyebildiği söyleniyor.

Gece görüşü sağlayan toz

Ateşböceği, meyve ve yaban domuzunun göz kürelerinden elde edilmiş bir tozun, askerlere gece görüşü sağladığı iddia ediliyor.

Nefes kesen gaz

Bilimadamları özellikle kimyasal ve biyolojik silahlarla ilgili bilgi ihtiva eden kitabın 14'üncü bölümüyle ilgileniyor.

Bazı böcek ve yılanların yakılmasıyla soluk almayı zorlaştırılan gazlar çıktığı söyleniyor. Başka bir tozun ise yakıldığında düşmanı çıldırttığı ve körlüğe yol açtığı söyleniyor.

Hayalet uçak

Araştırmacılar diğer eski metinleri de deşifre etmeye başlayacak. Bunlar arasında düşman tarafından görülemeyen ve düşürülemeyen hayalet uçaklarla ilgili sırlar da var.
Yayın tarihi: 08.06.2002
551
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.