Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Aşk gurbetinde geçen 32 yıl

Aşk gurbetinde geçen 32 yıl

1972'de çalışmaya gittiği Kilimli Adası'nda Yunanlı Cabika'ya âşık olan Bodrumlu balıkçı Akçaal pasaportunu yırtığı için 32 yıldır ülkesine dönemiyor.

Bodrumlu balıkçı Sebahattin Akçaal, Yunanistan'ın Kilimli (Kalimnos) Adası'ndan, 10 mil (18.5 km.) uzaktaki vatanına 32 yıldır hasretle bakıyor.

Arıtma tesisinde çalışmak için gittiği Kilimli'de bir aşk öyküsünün kahramanı olan, aşkı uğruna pasaportunu yırtıp kimliksiz kalan Akçaal, hemen her gün Kilimli dağlarına çıkıp Türk topraklarını seyrediyor.

İlk görüşte âşık oldu
Yalıkavak beldesinde balıkçılık ve süngercilik yaparak hayatını kazanan Akçaal, Ekim 1972 yılında, 26 yaşındayken, Bodrum Kaymakamlığı aracılığıyla Kilimli Limanı'na yapılacak arıtma tesisinin borularının döşenmesinde çalışmak üzere 13 dalgıç arkadaşıyla adaya gitti. 1974 yılının mart ayında, 10 mil uzaktaki adanın sahilinde otururken, 15 yaşındaki Yunan kızı Cabika Sevastihaci ile karşılaştı.

Birbirine âşık olan iki genç, süngerciliğiyle ün yapan adanın sahillerinde sık sık buluşmaya başladı. Yunanlı bir balıkçının kızı olan Sevastihaci, çevresinin baskılarına hiç aldırmadı. Beş ay boyunca hemen her akşam sahilde buluştular, sonunda ömür boyu ayrılmama sözü verdiler.

'Gidersen yaşayamam'
Ancak aynı yıl Kıbrıs Barış Harekâtı başladı. Dışişleri Bakanlığı, adada arıtma tesisi bittikten sonra kalarak dalgıçlık yapan 14 Bodrumlu gence 'Acele dönün' çağrısı yaptı. Yasal işlemler sürerken üç gün boyunca Akçaal'ı dönmemesi için ikna etmeye çalışan Sevastihaci, "Gidersen bir daha dönemezsin. Seni göremezsem ben yaşayamam, canıma kıyarım, gitme kal" dedi.

Sevdiği kızın bu yakarışlarına dayanamayan Akçaal, pasaportunu yırtıp denize attı. Pasaportsuz ve kimliksiz kalan Akçaal, Bodrum'a dönen 13 arkadaşı aracılığıyla ailesine, "Beni merak etmesinler" haberi gönderdi.

Adını bile değiştirdi
Bir süre limanda balıkçılar kahvesinde yaşayan Akçaal, 1977 yılında Sevastihaci ile evlendi. Kimliği olmadığı için dini nikâh yapıldı. Mihalis Papamihalis adını kullanmaya başladı. Bir yandan da Yunan hükümetine vatandaşlık için başvurdu. Tek arzusu vatandaşlığa kabul edilip, Yunan pasaportuyla ailesini ziyaret edebilmekti.

Dört çocukları oldu
27 yıldır vatandaşlığa kabul edilmeyi bekleyen Akçaal'ın, bu sürede üç oğlu, bir kızı oldu. Şimdi 45 yaşında olan Sevastihaci'nin nüfusuna kayıtlı dört çocukla anneleri, sık sık Akçaal'ın Yalıkavak ve Bodrum'daki akrabalarını ziyaret etmeye başladı. Ancak pasaportu olmayan Akçaal, sadece 10 mil uzaktaki annesi, babası, kardeşleri ve akrabalarına 32 yıldır hasret kaldı.

50 yaşına kadar Limnos kentinde dalgıçlık ve balıkçılık yapıp geçinen, sekiz yıl önce Kilimli Limanı'nda kahve açan Akçaal, bugün 58 yaşında. Adadaki tek Türk olan Akçaal, bir süre önce resmi bir ziyaret için adaya gelen Turgutreis Belediye Başkanı Server Ali Yazgan'dan yardım istedi. Yazgan, Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunacağı sözünü verdi.

Tek isteği bir kimlik
Türk vatandaşlığı hâlâ süren Sebahattin Akçaal, konsolosluğa başvurup Türkiye'ye gelme olanağına da sahip. Ancak, Akçaal bunun da sorununa kesin bir çare olmadığını söylüyor:
"Eğer öyle gidersem, bir daha Yunanistan'a dönemem. Ben Kilimli'de eşim ve çocuklarımla birlikte yaşamak istiyorum. 27 yıllık eşim ve çocuklarımla çok mutluyum. Onlar için Yunan vatandaşı olmayı kabul ettim. Ama yıllardır başvurum kabul edilmedi. Türkiye'ye gidip özlemini duyduğum akrabalarımla görüşemiyorum.

Sahilleri gözlüyor
Tek isteğim, eşim ve çocuklarımın adımı taşıyacağı bir kimlik verilmesi. Bu zamana kadar geçici oturma izinleriyle sorunumu çözmeye çalıştım. Ancak son oturma izni için sekiz ay önce müracaat etmeme rağmen hâlâ gelmedi. Yunan vatandaşı olup verilecek pasaportla doğduğum toprakları ziyaret etmek istiyorum. Sık sık Kilimli dağlarına çıkıp Yalıkavak ve Turgutreis sahillerini gözlüyorum."

Çakır gözlü, cana yakın
Cabika Sevastihaci de hâlâ büyük bir aşkla sevdiğini söylediği eşini şöyle anlattı: "En çok çakır gözlerine, iyimserliğine ve cana yakınlığına vurulmuştum. Deniz böceklerinden yaptığı kolye ve bileziği armağan ettikten sonra aşkımızın sonsuza kadar süreceğini anladım.
Adadaki birçok Yunanlı genç peşimde koşarken onu tercih etmem birçok insanı kızdırmıştı, ancak Sebahattin zaman geçince kendisini aileme ve adadakilere sevdirmesini çok iyi bildi."
(Radikal)
315
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.