Magazin

Aşırı terlemeye karşı muz

Aşırı terlemeye karşı muz

Yaz aylarında aşırı terleme ve hava sıcaklığının vücutta yaratacağı sorunları önlemek için başta muz olmak üzere, potasyum açısından zengin sarı, turuncu ve kırmızı renkteki meyvelerin tüketiminin tercih edilmesi gerektiği bildirildi.

Adana Tabip Odası`nca düzenlenen "Yaz Sıcakları, Su Kaybı ve Hipertansiyon" konulu toplantı yapıldı. Adana SSK Hastanesi Nefroloji ve Hipertansiyon Uzmanı Doktor Elif Gürbüz, aşırı sıcaklarda terleme yoluyla vücudun ısısını dengelemeye çalıştığını belirterek, "Aşırı terleme, vücutta potasyum ve su kaybına yol açar. Bunu engellemek için başta muz olmak üzere yüksek potasyum içeren sarı, turuncu ve kırmızı meyvelerin tüketilmesi gerekir" dedi.

Gürbüz, normal ısıda durağan bir vücudun saatte 70 kalori ürettiğini, sıcak ve nemli ortamda kas hareketinin de etkisiyle ısı üretiminin 7-8 katına çıkabildiğini bildirdi. Vücuttaki ısının terleme ve akciğer fonksiyonları yoluyla ciltten atıldığını söyleyen Gürbüz, "Aşırı sıcak ve nemli ortamlarda belirli bir dereceden sonra savunma mekanizması olarak, vücut terleme fonksiyonunu keser. Terlemenin kesilmesi, sıcak çarpması dediğimiz duruma neden olur" dedi.

Gürbüz, sıcak çarpmasının ilk evrelerini, zihinsel işlevlerin bozulması, nabzın hızlanması, derinin ısınması ve kuruması olarak belirterek, vücudun hemen soğutulmaması halinde hastanın koma ve ölüme varan sonuçlarla karşılaşabileceğinin altını çizdi. Uzman Doktor Kasım Yıldızer de özellikle hipertansiyon, kalp, böbrek ve şeker hastalarının sıcak çarpmasından korunması gerektiğini kaydederek, bu kişilerin, mecbur olmadıkça güneş ışığının dik düştüğü saatlerde dışarı çıkmamalarını, potasyum ve mineral içeren gıdalarla beslenmelerinin önerdi.

Yıldızer, terleme yoluyla kaybedilen potasyum ve minerallerin yerine konulmaması halinde kramp, şok ve bilinç bulanıklığının meydanageldiğini bildirdi. Doktorlar, aşırı terlemenin cilt üzerinde de olumsuz etkileri olduğunu belirterek, terle cilde yayılan tuzun, gözenekleri tıkama riski olduğunu, bu nedenle yaz aylarında sık banyo yapmak, cildi temizve kuru tutmak gerektiğini söylediler.
Yayın tarihi: 04.07.2002
575
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.