Magazin

Aşırı beslenme de sağlığı bozuyor

Aşırı beslenme de sağlığı bozuyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) son yayınladığı raporda, orta gelir grubundaki ülkelerin halklarının günümüzde, yeteri kadar beslenememekten kaynaklanan hastalıklardan olduğu kadar, aşırı beslenmenin neden olduğu sağlık sorunları yüzünden de ölümle karşı karşıya geldiklerini ifade ediliyor.

WHO raporuna göre, Çin, Hindistan gibi birçok gelişmekte olan ülkede kalp krizi, diyabet (şeker) hastalığı gibi sağlık sorunlarına artık daha sık rastlanıyor.

ÖNLEM ALINMAZSA ÖLÜMLER ARTACAK
Rapora göre, uluslararası düzeyde koordineli bir eylem planı yürürlüğe konulmazsa, halen yılda 5 milyon olan tütün kullanımından kaynaklanan ölümler, 2020 yılında 9 milyona, halen 3 milyon olan aşırı şişmanlığa bağlı ölümler de 5 milyon kişiye yükselecek. Rapor halen hakkında bilgi sahibi olunan hemen her ülkede şişmanlık, aşırı kilo sahibi olma eğilimin, olması gerekenin aksi yönde gelişme gösterdiğine de işaret ediyor.

Raporda, kalp yetersizliği ve diyabet hastalığına yakalanma riskinin gelişmiş ülkelerde giderek artmasının, daha yağlı yiyeceklerle beslenme ve tuz tüketimindeki artış ile insanları daha hareketsiz bir yaşam şekline mecbur bırakan şehirleşmenin bir sonucu olduğu görüşene yer veriliyor.

Raporda işlenmiş gıdalarda tuz ve yemeklerde yağ kullanımının azaltılması, fiziki egzersiz yapılmasının özendirilmesi, sigara kullanımının azaltılması ve daha çok meyve ve sebze yenilmesi öneriliyor. Raporda ayrıca, kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesini sağlayan statin türü ilaçların, kanın incelmesine katkıda bulunan aspirinin daha çok kullanılması ile halen oldukça ucuz olan ve kalp yetmezliği ile krizlerini yarı yarıya düşüren kan basıncı tedavilerinin ihmal edilmemesi de öneriliyor.

Gelişmekte olan ülkelerde ölümlerin hemen hemen yarısının yetersizbeslenmeden kaynaklandığının hatırlatıldığı raporda, bu ülke halklarının sofralarına düşük maliyetlerle A vitamini, demir ve çinko bileşenlerinin ilave edilmesiyle belirgin şekilde düzentebileceği vurgulanıyor. Düşük gelir grubu ülkelerde ''yetersiz beslenme, güvensiz seks, güvenli olmayan su ve sağlık koşulları, hane içi katı yakıt dumanı ile çeşitli vitamin eksiklikleri'', sağlık sorunlarının başını çekiyor.

(aa)
Yayın tarihi: 23.12.2002
335
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.