Magazin

'Aşil'in mezarı bizde'

'Aşil'in mezarı bizde'

Ünlü mitolojik kahraman Aşil'in mezarının Çorum'da olduğu iddiları, Çanakkalelilerin tepkisini çekti: Aşil'in mezarı Sivritepe tümülüsünde.

Araştırmacı Cevdet Saraçer'in, 'Truva' filminde Brad Pitt'in canlandırdığı mitolojik kahraman Aşil'in -Akhileus- mezarının Çorum'un Osmancık ilçesinde olduğu iddiası, Çanakkalelilerle Çorumluları karşı karşıya getirdi. Osmancık Belediye Başkanı Serdar Kurşun, arkeologları kazı için Adatepe'ye davet ederken, mezarın Sivritepe Tümülüsü'nde bulunduğunda ısrar eden Çanakkaleliler, hukuki yollara başvurmaya hazırlanıyor.

Kamuoyunun yanıltıldığını ileri süren Çanakkale Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi avukat Muharrem Erkek, şunları söyledi: "Aşil'in mezarı yine Aşil adına inşa edilen antik kentin hemen yanındaki Sivritepe Tümülüsü'nde. Bu mezarın Çorum'da olması mümkün değil. Çanakkale, antik yönden çok zengin bir kent. Ancak biz bunu yeteri kadar anlatamıyoruz. 'Truva' filmi gösterime girmişken Aşil'in mezarının dahi bu bölgede olduğunu anlatamıyoruz. Antik kent Truva ile çevresindeki tümülüsler ve yine Truva Savaşı sırasında gemilerin saklandığı Beşige Koyu bir bütün olarak değerlendirilmelidir."

'Reklam peşindeler'
Çanakkaleli tarihi eser koleksiyoncusu Yüksel Ergen de şöyle konuştu: "Ailemin bu bölgede 300 yıllık geçmişi var. Ben kendimi Truvalı sayıyorum. Çocukluğumuz bu tümülüs ve antik kentlerin içinde geçti. Aşil'in mezarının Çorum'la ilgisi olması imkânsız. Çünkü Çanakkale merkezine bağlı Yeniköy yakınındaki Sivritepe'de Aşil adına yapılmış bir antik kent var. Bu kentin 500 metre yakınında da Aşil'in mezarının yer aldığı tümülüs bulunuyor. Çanakkale Arkeoloji Müzesi ile Truva kazı heyeti beş yıl önce burada bir kazı çalışması yapmıştı. Çorumluların iddiasını ben bir reklam olarak görüyorum."

Hukuki mücadele
Çanakkale Barosu avukatlarından Mehmet Altın da Aşil'in mezarı konusunda hukuki yollara başvuracaklarını söyledi. Altın, "İsterdik ki haberler yayımlandıktan sonra konuyla ilgili kişiler çıkıp doğruyu açıklasın. Bu yanlışın düzelmesi için Çanakkaleli hukukçular olarak gerekli hukuki girişimleri başlatacağız" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 07.06.2004
840
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.