Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Asıl Da Vinci şifresi!

Asıl Da Vinci şifresi!

Floransa'da eski bir binanın iptal edilmiş kısmında bulunan gizli odaların, Da Vinci'nin kayıp stüdyosu olduğu sanılıyor.

Sanatseverler ve tarihçiler Leonardo da Vinci'nin kayıp atölyesinin bulunduğu iddiası üzerine şaşkına döndü. Beş odadan oluşan stüdyo, İtalya'nın Floransa kentinde, meşhur Santissima Annunziata Meydanı'nda bir binada bulundu. Stüdyoya, restorasyon çalışmalarıyla iptal edilmiş bir bölümde kalan gizli merdivenlerle inildiği belirtildi.

Da Vinci'nin freskleri
Da Vinci'nin 1500-1503 yılları arasında, bu manastırda kaldığını bilen araştırmacılar, 500 yıl sonra dokundukları duvarlarda, bizzat büyük us-ta tarafından yapılmış ve öğrencileri tarafından boyanmış freskler bulunduğunu düşünüyor. Tarihçiler, kuşların canlı ve olağanüstü dinamik yapısının Da Vinci'nin çalışmalarının toplandığı Codex Atlanticus'takiyle büyük benzerlik taşıdığını söyledi.

Mona Lisa orada mı yapıldı?
Odalardan birinin duvarında ise Da Vinci'nin Uffizi Müzesi'nde sergilenen diz çökmüş meleğinin eskizine benzer bir çizim var. Stüdyoyla ilgili bir diğer heyecan verici iddia
ise, ünlü Mona Lisa tablosunun da burada yapılmış olması. Tablonun modeli olduğu sanılan Lisa Gherardini'nin manastırla sıkı bağlar kurduğu, burada ailesine ait bir şapelin olduğu biliniyor. Leonardo Da Vinci Müzesi'nin müdürü Prof. Alessandro Vezzosi ise "Mona Lisa tablosunun Annunziata'da hazırlanmış olması göz ardı edilemeyecek bir ihtimal. Ama şimdilik Mona Lisa'nın bu binaya gelip gitmesi dışında bunu teyit edecek bulgumuz yok" diye konuştu.

Floransa'da sevilmezdi!
Uzmanlara göre, Da Vinci yaşadığı dönemde bu kadar ünlü biri olmadığı için stüdyosu da unutuldu. Rönesans'ın öncülerinden ressam, mucit ve bilim adamı Da Vinci, Floransa'da "Biraz uçuk, güvenilmez ve şüpheli bir şahıs" olarak görülüyordu. Stüdyoda 1500'lerde Michelangelo ile Da Vinci'yi Floransa'da ziyaret ettiği bilinen Rönesans ressamı Vittorio De Feltre'ninkilere benzeyen hayvan figürlerine de rastlandı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 22.01.2005
560
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.