Magazin

Arslan, Gümüş Leopar'ı aldı

Arslan, Gümüş Leopar'ı aldı

Yılmaz Arslan 'Fratricide' ile favori gösterildiği 58. Locarno Film Festivali'nde Gümüş Leopar'ın sahibi oldu.

'Yara' filmiyle Türkiye'de ve yurt dışında başarı kazanan yönetmen Yılmaz Arslan 'Fratricide' (Kardeş Katli) ile favori gösterildiği 58. Locarno Film Festivali'nde Gümüş Leopar'a değer görüldü. Arslan bu ödülü, Alman Florian Hoffmeister (3 Degrees Colder) ve İranlı Bizhan Mirbaqeri (We are all fine) ile paylaştı. Yılmaz Arslan 'Fratricide' filminde Almanya'da yaşayan Türklerle Kürtler arasındaki ilişkileri iki kardeşin öykülerini temel alarak işliyor. Arslan filminde hem Almanlara, hem de Almanya'da yaşayan Türklerle Kürtlere sert eleştiriler yöneltiyor.

Almanya'da yaşamını sürdüren yönetmenin 'Yara' adlı filmi de daha önce Venedik Film Festivali'nin Panorama bölümünde gösterilmişti.
Locarno Film Festivali'nde 18 aday arasından sıyrılarak Altın Leopar ödülüne uzanan ise 'Nine Lives' (Dokuz Hayat) adlı filmle Amerikalı yönetmen Rodrigo Garcia oldu. Glenn Close, Holly Hunter, Robin Wright Penn ve Sissy Spacek gibi yıldızların rol aldığı 'Nine Lives' hayatın acılarıyla yüzleşen dokuz kadının öyküsünü anlatıyor. En İyi Aktör ödülü ise 'La Neuvaine' adlı filmdeki performansıyla Kanadalı Patrick Drolet'ye gitti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 14.08.2005
485
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.