Magazin

Annesi çalışanla çalışmayan bir

Annesi çalışanla çalışmayan bir

İngiltere'deki Bristol Üniversitesi bilimadamları tarafından yapılan araştırma, çalışan annelerin çocuklarının, annesi çalışmayan çocuklar kadar aktif ve duygusal açıdan sağlıklı olduğunu ortaya koydu.

Davranışları ve ruhsal sağlıkları açısından çalışan annelerin çocuklarıyla ev kadınlarının çocukları açısından fark bulunmadığını savunan İngiliz bilimadamları, araştırmalarını İngiltere'nin güneybatı kesiminde yaşayan 14 bin çocuk üzerinde yaptıklarını belirtti.

Fiziksel olarak fark yok
Yaklaşık 10 yıl süren araştırma sırasında, annesi çalışan ve bu nedenle kreşe giden çocukların ruhsal değişkenlikler göstermediğini, huysuzluk yapmadığını ve herhangi bir duygusal sorun sergilemediğinin belirlendiğini kaydeden bilimadamları, "Bu çocuklar, fiziksel açıdan da en az annesi evde olan çocuklar kadar fiziksel açıdan aktif" dedi.

Çocuk anne-babayı etkiliyor
Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Prof. Dieter Wolke, araştırmanın bir başka sürpriz sonucuna da dikkat çekerken, anne-babaların çocuklarının aktivitesinden etkilendiği yolundaki tespitlerini anlattı. Wolke, "Araştırmalarımız sırasında tespit ettik ki, eğer anne-babaların son derece aktif bir bebekleri varsa, çocuk üç yaşına geldiğinde anne-baba da çok daha aktif hale geliyor" dedi.

Anneler daha fazla vakit geçiriyor
Prof. Wolke, çalışan kadınların çocuklarının öğrenme ve algılama yeteneklerinin annesi evde olan çocuklara oranla ne tür bir gelişim gösterdiği konusunun ise yaptıkları araştırmanın sınırları dışında kaldığını vurguladı. Prof. Wolke, bu konudaki bulguların da gelecek aylarda ortaya çıkabileceğini belirtirken, annelerin babalara oranla çocuklarıyla daha çok vakit geçirip onlarla oyun oynadığını da bildirdi.
(AA)
Yayın tarihi: 13.05.2003
389
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.