Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ankara feribotunda "O"lay var!

Ankara feribotunda "O"lay var!

İstanbullu oryantiringciler bu hafta sonu hem Ankara feribotunda düzenlenecek hakem kursuna hem de Belgrad Ormanları'nda düzenlenecek 6. kademe yarışına katılacaklar. Denizyolları İşletmesi'ne ait Ankara Feribotunda düzenlenecek oryantiring müsabakası, dünya çapında gemide düzenlenen ilk etkinlik olacak.

Etkinlikler, 12 Nisan Cumartesi günü Sarayburnu'nda demirli Denizyolları İşletmesi'ne ait Ankara Feribotu'nda düzenlenecek "Oryantiring Hakem Kursu" ile başıyor. Aynı gün saat 19.00'da basın görevlileri ve ziyaretçilerin de katılabileceği tanıtım amaçlı gemide hazırlanan özel parkurda bir mini oryantiring yarışı düzenlenecek. 13 Nisan Pazar günü ise Belgrad Ormanları'nda Türkiye Orienteering Federasyonu'nun düzenlediği 6. Kademe Orienteering Yarışı yapılacak. Ev sahipliğini İstanbul Orienteering Grubu'nun üstlendiği yarışmaya yurdun dört bir yanından 100'ü asker olmak üzere 250'ye yakın sporcunun katılması bekleniyor.

Çocuklar da yarışacak
Büyük Erkekler, Bayanlar, Gençler olarak üç temel kategoride yarışacak yarışmacılara bu yıl çocuklar da katılacak. Sporun genç nüfusa sevdirilmesi amacıyla hazırlanan "Çocuk parkuru" tüm çocukların katılımına açık olacak. Çocuklar kategorisinde yarışmaya katılmak için alikilinc@enkaschools.com adresine e-posta göndererek ön kayıt yaptırmak gerekiyor.

Nedir bu oryantiring dedikleri?
İskandinav ülkelerinden dünyaya yayılan ve 62 ülkede Federasyonu bulunan oryantiring, önceden hazırlanmış bir parkurda pusula ve harita kullanarak zamana karşı yarışma prensibine dayanıyor. Bireysel veya takım olarak, genelde orman arazisinde yapılan oryantiringde, koşucu, parkurda hem fiziksel hem de zihinsel verim sağlıyor. Yarışmacının görevini ise yerleri harita üzerinde gösterilen ve önceden verilen sırayla koşulması gereken hedefler bulunarak (bayrak noktalarından geçerek) parkuru en kısa zamanda tamamlamak. Dünyada 200 yıldır yapılmakta olan oryantiring Türkiye'de öncelikle asker ve polisler tarafından eğitim amaçlı olarak yapılıyor.

Ayrıntılı bilgi için
Yarışma ve oryantiring hakkında ayrıntılı bilgi için web sitesi: http://www.istanbulorienteering.org
430
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.