Magazin

Ang Lee ulusal kahraman

Ang Lee ulusal kahraman

Çin basını, bu yıl en iyi yönetmen dalında Oscar ödülünü Brokeback Mountain filmiyle kazanan Tayvanlı Ang Lee'yi "ulusal kahraman" ilan etti.

Çin gazetelerinin çoğu, Ang Lee'den "Çinli" ya da "Çinli Amerikalı" diye söz etti. İngilizce yayımlanan resmi gazete China Daily, "Ang Lee, dünyadaki bütün Çinlilerin gururu" ifadesini kullanırken, Ang Lee'nin en iyi yönetmen dalında Oscar kazanan ilk Asyalı olduğunu vurguladı.

Beijin Morning Post gazetesine demeç veren yapımcı Lu Chuan, "Ang Lee'ye verilen Oscar, bütün Çinli sinemacıların gurur kaynağı" diye yazarken, resmi Yeni Çin Ajansı, Ang'ın "Tayvan-Çin doğumlu" olduğunu belirtti.

Filmden bahsedilmiyor
Bununla birlikte, Çin basını eşcinsel iki kovboyun hikayesini anlatan filmin konusundan söz etmezken, filmin bu yüzden Çin'de gösterilmeyeceği sanılıyor, ancak korsan DVD'lerin bütün Çin'de el altından satıldığını da belirtiliyor.

Tayvan'ın zaferidir
Tayvan Devlet Başkanı Çen Şuibien ise dünkü açıklamasında, vatandaşını kutlamış ve "Bu bir ulusal zaferdir. Tayvan sinemasının canlılığına ve film endüstrisine katkıda bulunan yönetmen Ang Lee'ye tebriklerimizi sunuyoruz. Bu Tayvan'ın zaferidir, kendisiyle gurur duyuyoruz" ifadesini kullanmıştı.

51 yaşındaki Ang Lee, 1978'den bu yana ABD'de bu ödülü kazanan Asyalı ilk sinemacı oldu. Tayvan, 1949'da iç savaştan sonra Çin'den ayrılmıştı. Ancak Pekin yönetimi, adayı kendi topraklarının bir parçası olarak görmeye devam ediyor.
Yayın tarihi: 07.03.2006
444
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.