Magazin

Altın Portakal dışa açılıyor

Altın Portakal dışa açılıyor

Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl 24 Eylül-1 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek. Artık yabancı filmlerin de yarışacağı Antalya'da büyük ödül 150 bin YTL.

Türk sinemasının 42 yıllık simgesi olan Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıldan itibaren uluslararası olacak. Ankara ve İstanbul festivallerindeki gibi yabancı filmlerin gösterilip konukların ağırlanacağı festival, yeni kimliğine uygun biçimde değişiyor. Ulusal ve uluslararası iki yarışmayı ağırlayacak festivale yeni kurallar getirildi.

Antalya Kültür ve Sanat Vakfı (ANSAV), festivalin uluslararası nitelik kazanması nedeniyle organizasyon konusunda tecrübeli Türkiye Sinema Audiovisuel Kültür Vakfı'yla (TÜRSAK) işbirliği yapacak. Festival, 24 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Yarışmaların yönetmeliklerinde de önceki yıllarda yöneltilen eleştirilere göre düzenlemeler yapıldı.

Adı 'Avrasya Uzun Metraj Film Yarışması' olarak belirlenen uluslararası yarışmanın jürisi sadece en iyi film ve en iyi yönetmen ödülleri verecek.

Ulusal yarışmada ise geçen yıl çok tartışılan kalabalık jüri sisteminden önemli ölçüde vazgeçildi. Yine meslek örgütlerinin jürileri olacak, ancak bu jüriler, sadece 'endüstri ödülleri' olarak anılan kategorilerde (kurgu, laboratuvar, makyaj, özel efekt.) aday gösterebilecek. Sonuçları dokuz veya 11 üyeden oluşacak ana jüri belirleyecek. Yarışmaya başvuran film sayısı 12'yi geçerse ön jüri sistemiyle bir eleme yapılacak.

Bu yıldan itibaren bir başka ulusal yarışmaya katılmama koşulu kalktı; ama yine de 'en iyi film' ödülü olanlar Altın Portakal'da yer alamayacak. Yarışacak filmlerin ulusal kanallarda gösterilmemiş ve DVD'sinin çıkmamış olması gerekiyor. Yeni getirilen kurallar içinde en ilginci yarışacak filmlerin kadrosuna getirilen 'festivale katılma' zorunluluğu.

Yapımcı, yönetmen ve başrol oyuncularının festivale gelmesi ve film galaları, söyleşiler, ödül töreni, basın toplantıları gibi etkinliklere katılması isteniyor. Böylece Türk sinemasının yeni starlarının da Antalya'ya gelmesi ve dolayısıyla festivale olan ilginin artması hedefleniyor.

Festivalde En İyi Filme 150 bin YTL, En İyi 2. Filme 100 bin YTL, En İyi 3. Film'e 50 bin YTL ve En İyi Yönetmen'e ise 25 bin YTL para ödülü verilecek. Avrupa ve Asya'nın nitelikli filmlerini aynı platformda buluşturmayı hedefleyen Uluslararası Avrasya Uzun Metraj Film Yarışması'nda ise en fazla 10 film yarışacak.

Beş veya yedi kişiden oluşan Uluslararası Jüri, En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorilerinde ödül verecek. En İyi Film 75 bin dolar, En İyi Yönetmen 25 bin dolar alacak. Uluslararası Yarışma'da sinema yazarları da ödül verecek.
(Radikal)
Yayın tarihi: 24.04.2005
485
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.