Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Aldatma, erkek egemenliğinde değil

Aldatma, erkek egemenliğinde değil

Tempo Dergisi'nin araştırmasına göre metropollerdeki karmaşık yaşam ilişkileri, kadın- erkek ilişkilerini değiştirdi, en önemlisi "sadakat" kayboldu. Tempo'nun haberine göre büyük kentlerde yalnız erkek değil, kadın da kaçamak yapıyor ve eşini aldatıyor.

Türkiye'nin en çok okunan haftalık haber dergisi Tempo, son sayısında büyük kentlerdeki değişen "erkek-kadın" ilişkilerini konu yaptı.

Aldatmak, günümüzde özellikle büyükkentlerde yaşanan ilişkilerin temel biçimi haline dönüştü. Aldatma, artık kimsenin tekelinde değil.

Araştırma sonuçları gösteriyor ki "Erkek aldatır" hükmünün pabucu çoktan dama atılmış, yerini "Kadınlar da aldatır" almış.

Kadının eğitiminin artması ve iş yaşamında daha aktif roller alması, aldatma konusunda erkek egemenliğinin de kırılmasına yol açıyor.

Erkek egemenliği kırıldıkça da "aldatma" kavramı anlamını yitirmeye başlıyor. Hatta aldatma gibi ahlaki bir kavram yerine, artık daha nötr ve müsamahakár bir kavram olan "ikinci ilişki" tercih ediliyor.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Nevroz Kliniği Şefi Psikiyatr Doç. Dr. Armağan Samancı, "Eğitimin artması ile birlikte kadınların aldatma oranı da artıyor" diyor ve şöyle devam ediyor:

"Bugün torun sahibi kuşakların, kocalarının kendilerini aldattığını öğrendiklerinde söyledikleri şey, 'Kocamdır, çocuklar için katlanırım' oluyordu. O kadınların bugünkü kadınların aldatmaya katlanmadıklarına tepkisi çok olumlu. Ancak o günlerden bugüne değişen önemli şeylerden biri olan yaşam biçimi, zaten tahammülü ortadan kaldırmış durumda. Yaşam, bazı gereksizlikler dolayısıyla karmaşık ve ilişkileri baskı altında tutuyor. Genç kuşağın bunlara tahammülü yok."

SORUNLU İLİŞKİLER

Psikiyatr Samancı'ya göre aslında sorunlu ilişkiler nedeniyle temel ilişki dışında ikinci bir ilişki yaşamak aldatma değil.

Asıl aldatma, temel ilişkiyi bırakmayıp ona takviye ilişki kurmakla kendini gösteriyor.

Çağdaş insanın aldatması burada başlıyor. Burada ikinci ilişki, birinci ilişkiye yardım eden ilişki oluyor ve iki ilişki bir ilişki haline geliyor.

Aldatan kendisini de aldatıyor. İlişki içindeki problem çözülmeden her taraf aldatılan haline geliyor.

Aldatan kadının durumu da aslında erkeğin durumundan farklı değil. Kadınlar, kişilik örgüsüne göre tutum gösteriyor.

Bir grup duracağı yeri biliyor, bir grup belirli bir çizgide devam ettiriyor. Bu, tamamen bireyin durumu ile bağlantılı. Aslında temel ilişkiye yardımcı ilişki aranıyor burada.

Dedektifler iyi iş yapıyor

Eşinin ya da sevgilisinin kendisini aldattığından şüphe edenler, özel dedektiflere koşuyorlar.

Eş ya da sevgiliyi izlemek, Türkiye'deki bir avuç özel dedektiflik şirketinin neredeyse tek kazanç kapısı durumunda.

Dedektiflik bürosu yetkilileri, işlerinin yüzde 90'ının eş ya da sevgiliyi izlemenin oluşturduğunu belirtiyorlar.

Özel dedektifler, yalnız takiple ve ihaneti kanıtlayan fotoğraf gibi belgeleri sağlamakla uğraşışorlar. Aldıkları ücreti ise sır gibi saklıyorlar. (Hürriyet)
391
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.