Magazin

Aldatılan, soluğu dedektifte alıyor

Aldatılan, soluğu dedektifte alıyor

Türkiye'de özel dedektiflik yasası bulunmadığı için yasadışı çalışan dedektiflik bürolarına rağbet her geçen gün artıyor.

Gazete ilanı ve İnternet üzerinden müşteri arayan özel dedektiflik büroları 'sorunsuz yaşam' vaadiyle yayılıyor. Özel dedektif tutanların başında aldatılan eşler ve hukuk büroları geliyor. Aldatılanlar, dolandırılanlar, çocuğunun yaşantısını merak eden anne babalar, rakip firmayı analiz etmek isteyenler, otomobili çalınanlar artık özel dedektiflik bürolarının kapısını çalıyor.

Aldatma takibi
Kutşan Danışmanlık Araştırma Takip şirketinde sorun çözen Şevket Kutlu, üzerinde en çok çalıştıkları konunun eşlerin birbirini aldatması olduğunu söylüyor. Aldatma takibi için 1000-4000 bin dolar arasında ücret alınıyor. Kamera, fotoğraf çekimleri, süre ve konuşmaların yer aldığı günlük raporlar müşteriye sunuluyor. Bugüne dek binden fazla aldatma çözümlenmiş.

Yasadışı çalışıyorlar
Türkiye'de özel dedektiflik yasası bulunmadığı için yasadışı çalıştıklarını anlatan Kutlu, "Yasa çıkarılırsa cinayet davalarına da bakarız" diyor. İnternet ilanıyla dedektiflik hizmeti veren MB Özel Dedektiflik Bürosu'nda takipler 1000 euro'dan başlıyor. Sirius Özel Dedektiflik müşterilerinden, günlük 95 euro, iş bitiminde 300 euro alıyor.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 18.08.2004
506
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.