Magazin

Albert Einstein'ın aşk kanunu

Albert Einstein'ın aşk kanunu

Birbirinden farksız takım elbiseleri ve çılgın saçlarıyla yüzyılın dehası Albert Einstein'ı kadınların sevgilisi olarak hayal etmek kolay değil.

Ancak Einstein'ın gençlik fotoğrafları, mektupları ve günlük yazıları, kadınları etkilemekte de bilimdeki başarıyı yakaladığını gösteriyor.

Ölümünün 50. yılında buluşlarının yanı sıra özel yaşantısıyla da anılan fizikçi, aynı zamanda dünyanın dört bir yanında üniversitelerde meşhur 'görecelik kanununun' 100'üncü yılı dolayısıyla da hatırlanıyor.

İlk eşi Mileva Maric'e yazdığı mektuplarda karısına Dollie kendisine de Johnny isimlerini takan Einstein, kariyerindeki yükselişle birlikte evliliğinden de uzaklaşmış. 1914'te biten bu evliliğin öncesinde Maric'e bir mektubunda, "Her gün üç öğün yemeğimi odama getireceksin ve benden hiçbir şekilde samimiyet beklemeyeceksin" diye şart koşan bilim adamı, ardından Alman kuzeni Elsa Lowenthal'le bir ilişki yaşamış.

Lowenthal daha sonra Einstein'le evlenmiş, ancak fizikçinin kız arkadaşlarına da katlanmak zorunda kalmıştı. 1936'da ikinci eşi ölen Einstein'ın aşk defterinde Sovyet casus Margarita Konenkova ve Johanna Fantova'nın da isimleri var.
(Radikal)
Yayın tarihi: 18.04.2005
412
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.