Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Aileler, kendilerine bakması için çocuk yapıyor

Aileler, kendilerine bakması için çocuk yapıyor

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı Genel Koordinatör Yardımcısı Nurcan Müftüğlu, Türkiye`de ailelerin yüzde 75`nin, yaşlanınca kendilerine bakmaları için çocuk yaptığını öne sürdü.

Müftüoğlu, Şair Nabi Kültür Merkezi`nde düzenlenen "Türkiye`de Nüfus ve Aile Sağlığı" konulu konferansta, çocuğun, gelecek güvencesi olarak görüldüğünü belirtti.

Kadın sağlığının herhangi bir hastalık ve fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal açıdan bütün olarak düşünülmesi gerektiğini ifade eden Müftüoğlu, şöyle konuştu:

"Yapılan araştırmalarda, gelişmekte olan ülkelerdeki 15-49 yaş arası kadınlardaki toplam hastalıkların yüzde 34`ünün, sağlıksız gebelik, doğum, düşük, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi üreme yolu ile oluştuğu tespit edilmiştir. Ülkemizde önlenebilir bu hastalıklarla her yıl 1200 ölmektedir. Ülkemizdeki doğurganlığı artıran faktörler incelendiğinde ise kadınların eğitimi, üretime katılma oranı, sağlık hizmetlerine ulaşamaması, geleneksel kadın rolü ve çocuğun gelecek güvencesi olarak görülmesi etkili olmuştur. Ülkemizde ailelerin yüzde 75`i, yaşlanınca (bana baksın) diye çocuk yapıyor. Bu, en büyük yanlıştır."

Müftüoğlu, aile planlaması ile anne ve çocuk sağlığının korunacağını, aile ekonomisine olumlu etki yaratacağını ve istenmeyen gebeliklerin önleneceğini belirterek, "Çocuğu gelecek güvencesi gibi görüp çocuk yapmayın. Hayatınıza aile planlamasını da ekleyerek kendi güvencenizi kendiniz yaratın" dedi.
(AA)
488
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.