Magazin

Aile içi şiddet çocukların güven duygusunu sarsar

Aile içi şiddet çocukların güven duygusunu sarsar

Aile içinde şiddet uygulayan kişilerin, yine aynı şekilde yetiştirildikleri belirtilerek, bu durumun özellikle çocuklarda güven duygusunun önemli ölçüde yitirilmesine neden olduğu bildirildi.

Mersin Üniversitesi (ME.Ü) Araştırma Merkezi (MERKAM) Başkanı Prof. Dr. Ayşe Özcan, Mersin Valiliği Kadın Statüsü Birimi'nin düzenlediği toplantıda, ''Aile İçi Şiddet ve Kadın Sığınma Evi Neden Gerekli?'' konusunu anlattı.

Özcan, aile içi şiddetin, herhangi bir üyenin yaşamını, fizik veya psikolojik bütünlüğünü ya da bağımsızlığını tehlikeye sokan, kişiliğine ve gelişimine ciddi boyutlarda zarar veren eylem veya ihmal olduğunu kaydetti. Aile içi şiddetin her toplumda görüldüğünü kaydeden Prof.Dr. Özcan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Aile içinde şiddet uygulayan kişilerin, yine aynı şekilde yetiştirildikleri bilinmektedir. iddet uygulaması özellikle çocuklarda güven duygusunun önemli ölçüde yitirilmesine neden olmaktadır.

İstismara uğrayan kadınlar sevgiyi ümit ederek ilişkilerini sürdürmektedirler. Ekonomik sıkıntı ve iş stresleri şiddeti artırmaktadır. Toplumumuzda şiddete en fazla maruz kalan kişiler kadınlar, çocuklar ve yaşlılardır. Hiçbir çocuk evinde ve başka yerde şiddete maruz kalmamalıdır. Kadınlara geçim desteği veren kurumlar sağlanmalı, üretken kılma çabaları ve projeler desteklenmeli, okullaşma oranına da destek sağlanmalı.'' Panele çok sayıda sivil toplum kuruluşunun yöneticileri ve öğrenciler katıldılar.
(AA)
Yayın tarihi: 07.03.2003
377
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.